JAK ZABRÁNIT
ZÍSKÁNÍ VLIVU BEZ ZODPOVĚDNOSTI?

Lepší než Tvůj šéf
#74

„...co se řeší?“

Psychologie
Fokus
Strategie

Dlouhodobě úspěšní lidé mají jedno společné – umí pracovat s odloženým užitkem. Takoví lidé místo okamžitého uspokojení volí cestu, která jim přinese větší užitek v budoucnu. Zní to logicky, že? Problém je, že to není o logice, ale o kognitivním zkreslení. Má ho každý z nás a díky němu máme tendenci upřednostňovat okamžitou odměnu před odměnou v budoucnu, byť je výrazně větší. V dnešním tipu jsem vytvořil přehled manažerských situací, kde zvládnutí této pasti, které na nás vlastní mozek chystá, znamená významnou úsporu energie. Jsem si jistý, že budete překvapeni, kolik jich je.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Behaviorální psychologové ve spoustě experimentů dokázali, že...

... když děti dostaly možnost sníst bonbon hned, nebo počkat 15 minut a dostat dva, tak ty, které dokázaly čekat, byly v dospělosti úspěšnější v různých oblastech života – od akademických výsledků až po sebekontrolu a nižší míru obezity.

... když byl lidem nabídnut obnos peněz hned, nebo větší obnos peněz později, většina lidí si vybrala peníze hned, přestože z finančního hlediska by pro ně bylo výhodnější počkat. Navíc čím delší je čekání, tím více hodnota budoucí odměny v jejich očích klesá, a i když se hodnota vzdálené odměna zvyšuje, nemá to takový efekt, jaký by se očekával.

V osobním životě se typický efekt odložené gratifikace projevuje např. v přístupu ke zdravotní prevenci, ke zdravém životní stylu nebo třeba v investování. Rčení „lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše“ nám s naším „programováním“ na odložený užitek také určitě nepomáhá.

Jak na to?

Vybral jsem 12 situací, které každý manažer řeší. Nejspíš vás ale nenapadlo, že za všemi stojí stejný princip – kognitivní zkreslení upřednostňující okamžitý efekt před budoucími možnostmi.

1/ Strategické plánování vs. okamžité výsledky

Past: Tlak na rychlé výsledky, takže se soustředíme jen na krátkodobé cíle a řešení přinášející úspěch co nejdříve.
Chytrý přístup: Plánování alespoň v kontextu 3 let, ne jen na aktuální čtvrtletí. To znamená nejen řešit akutní problémy, ale i investovat do dlouhodobé strategie.

2/ Rozvoj lidí vs. okamžitá efektivita

Past: „Než to někomu vysvětlím, radši to udělám sám.“
Chytrý přístup: Delegovat a učit tím druhé. Krátkodobě to znamená zpomalení, dlouhodobě to vytváří tým, který zvládne více a bez neustálého dohledu. Nové dovednosti se nezískávají rychle, ale potřebují příležitosti k tréninku a čas.

3/ Rozhodnost vs. okamžitá popularita

Past: Chtít být oblíbený šéf a vyhýbat se nepříjemným rozhodnutím.
Chytrý přístup: Nastavení jasných pravidel a hodnot. Možná to nebude všem hned příjemné, ale dlouhodobě to vytvoří prostředí, kde lidé vědí, co od sebe navzájem čekat.

4/ Nábor a rozvoj týmu vs. rychlé zaplnění pozice

Past: Někdo odešel? Rychle najdeme náhradu! Máme přece tolik práce.
Chytrý přístup: Hledat člověka, který kompetencemi zapadne do týmu, i když to bude trvat déle. Stejně tak se vyplatí pracovat na rozvoji juniorů a mít v týmu lidi, kteří postupně přebírají zodpovědnost. Je to mj. levnější a udržitelnější systém.

5/ Investice do vztahů se zákazníky vs. rychlé obchody

Past: Nabídnout slevu nebo jiný ústupek a získat deal hned.
Chytrý přístup: Budovat s klienty vztahy založené na společných hodnotách je vždy výhodnější, než honit jednorázové prodeje. Dlouhodobí zákazníci jsou věrnější, spolupráce s nimi vás více baví a nakonec přinesou i více peněz.

6/ Kvalita produktu/služby vs. rychlé řešení

Past: Rychle něco „spíchnout“, aby to bylo hotové.
Chytrý přístup: Věnovat čas kvalitě a detailům znamená méně reklamací, lepší reputaci a dlouhodobě stabilnější business.

7/ Finanční řízení vs. okamžité utrácení

Past: Když se daří, tak se utrácí a zvyšují se mzdy.
Chytrý přístup: Vytvořit finanční rezervy a investovat chytře – ne podle aktuálních výsledků, ale s ohledem na dlouhodobou stabilitu firmy a stále podle nastavených pravidel a systémů, které reflektují jak dobré, tak horší časy. Volba bonusů místo nevratných navýšení mezd je také více než smysluplná.

8/ Osobní produktivita vs. neustálá dostupnost

Past: Odpovídat okamžitě na všechny zprávy a maily a být neustále „k dispozici“, ať toho vyřeším co nejvíc.
Chytrý přístup: Nastavit si časové bloky na hlubokou práci zvyšuje efektivitu a umožní dokončit důležité věci místo neustálého reagování na požadavky druhých. Ano, někteří budou chvíli remcat, že nejste okamžitě k dispozici, ale dlouhodobě se naučí respektu za výkon a ne dostupnost.

9/ Spravedlivý mzdový systém vs. okamžité „umlčení“ lidí penězi

Past: Někdo si řekne o vyšší plat, tak se mu přidá, aby byl klid.
Chytrý přístup: Propojit růst mezd s výkonem. Zavést mzdový/bonusový systém podle jasných kritérií pro všechny a propojit ho s kariérním systémem. Krátkodobě je složitější to vše nastavit a vyladit, ale dlouhodobě to zvýší motivaci a zamezí intrikování.

10/ Odstranění toxických lidí vs. „ještě to není tak zlé“

Past: Neřešit toxického člověka v týmu a vyhýbat se vyhroceným konfliktům.
Chytrý přístup: Postavit se tomu čelem co nejdříve – jasná zpětná vazba, komunikace hranice a sankcí, a pokud se to nezlepší, rozloučit se s ním. Krátkodobě nepříjemné, dlouhodobě nezbytné pro zdravé pracovní prostředí, udržitelný výkon týmu i udržení klíčových lidí.

11/ Řešení problémů vs. „zatím to necháme být“

Past: Vidíte chybu ale říkáte si: „Třeba si to uvědomí sám/sama.“
Chytrý přístup: Řešit problémy hned, dokud jsou malé. Budovat kulturu zpětná vazby tak, aby každý dokázal vést i kritické rozhovory, věděl, jak nezraňovat a umět problémy pojmenovat s respektem a jednoznačně zároveň.

12/ Trpělivost při vyjednávání vs. tlak na rychlou výhru

Past: Chcete mít vyjednávání rychle z krku, ideálně dosáhnout cíle hned na první schůzce, takže kývnete na první přijatelné řešení nabídku. Chytrý přístup: Dejte si čas, neukazujte netrpělivost. Ten, kdo věnuje čas přípravě, snaží se zjistit co nejvíce o potřebách druhé strany a respektuje je, nakonec získá lepší podmínky i lepší vztahy.

Vidíte, kde všude se hodí mít svou hlavu jako manažer pod kontrolou? A všude, kde ji nemáte, vytváříte manažerský dluh, který vám také může přes ni přerůst. A to jsem ještě spoustu situací vynechal.

Nyní si udělejte cvičení. Každé z těchto 12 témat ohodnotťe na tupnici 1-9. 9 znamená, že dané téma máte perfetkně zvládnuté a nevidíte potřebu zlepšovat. Jak by vypadal váš nový pracovní den, když si představíte všude třeba osmičky?

Každé z těchto témat lze změnit. Pokud to myslíte s manažerským řemeslem opravdu vážně, doporučuji vám na tom zapracovat. Čím začnete? Mimochodem, pokud jste si někde dali 9, ozvěte se mi, to by mohl být problém. O tom ale možná více v některém z příštích tipů.

Co získáte?

Díky bezpečnému prostředí definovanému hodnotami, transparentností i hranicemi, kterým každý rozumí a nevnímá je jako ohrožení, získáte udržitelný stav, kde se každý může soustředit na to opravdu podstatné.

Vytvoříte si vlastní systém principů, který můžete replikovat v jakékoliv firmě a na jakékoliv manažerské pozici.

Už nebudete reaktivně „hasit požáry“, které už často ani uhasit nejde, ale zbyde vám čas na využití příležitostí, které manažerská pozice nabízí. Jsem přesvědčený, že to stojí za to.

Ještě mi dobře pomáhá...

Jen aby bylo jasno – to, že dokážete dobře pracovat s odloženým užitkem, resp. s okamžitým potěšením, se pozná tehdy, když to děláte i v situacích, kdy se to nejméně hodí. U manažerů jsou to většinou chvíle, kdy šéf nebo zákazník urgentně něco potřebují. Vysvětlit jim a navrhnout výhodnější řešení s odloženým, ale větším užitkem, je velkou výzvou, ale ideálním okamžikem pro test svých hranic. Dokázali byste např. najít řešení, když chcete jít nejprve na důležitý trénink nové dovednosti, který se nebude opakovat, ale je pro vás a v konečném důsledku i pro ně důležitý?

Cesta k tomuto stavu může u někoho vést přes experimentování v méně kritických situacích. Ale není to univerzální přístup. Jinému naopak vyhovuje začít krokem do neznáma a využít pro další kroky energii posíleného sebevědomí, pokud to vyjde. Managementu rizik se ale doporučuji věnovat vždy a představit ho jako součást alternativního návrhu (jednoduchá SWOT analýza je hotová za pár minut).

Každopádně novou dovednost si neosvojíte, pokud její trénink nebude spojený s vynaložením úsilí. Opravdu milovat běh se také naučíte až v situacích, kdy vyběhnete, i když venku lije nebo mrzne a vám se vůbec nechce. Důležité je mít při těchto výstupech ze zóny komfortu v hlavě vždy smysl, proč to děláte a sledovat, zda vás samotná činnost, kterou provádíte, uspokojuje a neděláte to jen pro výsledek.

Takže ještě jedno cvičení na závěr. U každé výše zmíněné situace si oznámkujte 1-9, jak rádi daný „chytrý přístup“ uděláte v případě, že by vidina snadnějšího řešení nepůsobila jako lákavá distrakce. Všechny tyto činnosti totiž patří k manažerskému řemeslu. A nebojte, pokud se  ještě všude nenajdete. Dá se s tím pracovat. Pokud jich tedy nebude většina.

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.