JAK ZVÝŠIT ŠANCI NA ZÍSKÁNÍ ZPĚTNÉ VAZBY?

Lepší než Tvůj šéf
#61

„...co se řeší?“

Leadership
Motivace
Otevřenost

V předchozím tipu jsem zmínil své přesvědčení, že dobrá kultura zpětné vazby ve firmách zdaleka nevzniká při samotných kritických rozhovorech. Dnešní tip bude o konkrétních krocích, kterými můžete jako manažeři zvýšit pravděpodobnost, že se otevřená zpětná vazba stane samozřejmou součástí vaší firemní kultury. A také že to vše neskončí frází, „…že vás zpětná vazba zajímá a je pro vás důležitá…”. Rozhodně se to vyplatí. Dobrá kultura zpětné vazby zásadně ovlivňuje psychologické bezpečí ve firmách a to má zásadní vliv na to, jak se lidé cítí zapojeni a jaký podávají výkon.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč od někoho má pro vás zpětná vazba mimořádnou hodnotu, zatímco od druhého příliš ne? Co mají společného ti, jejichž zpětnou vazbu si pustíte víc k tělu? Ve které skupině chcete být jako šéfové vy? Dávání zpětné vazby, resp. explicitní popis toho, čeho by ostatní měli dělat více nebo méně, je základním nástrojem manažera. Troufám si tedy tvrdit, že nemáte na výběr.

Již minulém tipu #60 jsem zmínil, že o tom jak od vás ostatní přijmou kritickou zpětnou vazbu rozhoduje to, jak umíte jako jako manažeři kvalitně a bez manipulací chválit a jak umíte demonstrovat, jak sami kritickou zpětnou vazbu přijímáte. Obojí si detailněji pojďme ještě nechat na některý z příštích tipů. Dnes se nejprve zaměřme na to, jak můžete zvýšit pravděpodobnost, že budete mít vůbec příležitost ostatním ukázat, jak zpětnou vazbu přijímáte a nezůstat jen u tvrzení z úvodu tohoto tipu, že je pro vás zpětná vazba důležitá.

Jak na to?

Jsem přesvědčený, že jen požádat o zpětnou vazbu nestačí. Proč by vám jí také ostatní měli dávat? Jak se vy sami cítíte, když chcete sdělit šéfovi, že byste si přáli, aby něco začal dělat jinak? Tomu šéfovi, na jehož rozhodnutí závisí mimo jiné růst vaší mzdy nebo možnost zapojit se do zajímavých projektů. Takže je to opět na vás jako na šéfech ostatní povzbudit a vést k tomu, aby vám zpětnou vazbu dávali. A jak je k tomu můžete vést?

1/ Vysvětlete, proč je pro vás zpětná vazba důležitá.

Jak na to? Zde mi dobře funguje pomoci si trochou psychologie, konkrétně fenoménem falešné vzpomínky. Zjednodušeně platí, že si sami nemůžeme být jistí, jak si konkrétní situaci pamatujeme, protože je to velmi ovlivněno vašimi emocemi při dané události. Pohled druhého člověka tak zvýší pravděpodobnost nezaujatého pohledu. Když toto uvedete jako důvod vaší otevřenosti k názorům druhého, nejenže to výrazně podpoří sebereflexi u ostatních, ale i jejich odvahu za vámi přijít.

2/ Aktivně veřejně připouštějte své slabiny.

Pokud si troufnete a nezastaví vás vlastní ego, sestupte z piedestalu neomylného šéfa a demonstrujte tak ostatním pokoru k tomu, co sami nevíte. Předpokládám, že máte v týmu odborníky, kteří vás v některých oblastech překonávají, proto dává zpětná vazby od nich velký smysl. A nejvíce energie a času uspoříte, když toto vaše jednání uvidí co nejvíce lidí, takže např. týmová porada je pro to ideální příležitost. Třeba i pro vysvětlení vaší strategie, proč chcete v týmu lepší lidi, než jste vy.

3/ Podněcujte veřejnou kritiku vaší osoby.

Tenhle bod už zavání taktikou. Určitě máte v týmu lidi, kteří s veřejným vystupováním mají menší problém než ostatní, nebo se v něm dokonce vyžívají. Stejně tak nemají problém dát vám kritickou zpětnou vazbu před ostatními. Co příště zkusit sami tyto konkrétní osoby aktivně vyzvat, když bude zase po žádosti o reakci z týmu ticho?
 
4/ Prostor v kalendáři pro zpětnou vazbu.

Vyzkoušejte každý týden v kalendáři vyhrazené místo na zpětnou vazbu, které může každý využít. Jsem si jist, že pokud nikdo nepřijde, čas určitě efektivně využijete na jiná témata. Pokud každý ve vašem kalendáři uvidí takto rezervovaný čas, jedná se o usnadnění k přístupu k vám a zároveň tím opět demonstrujete, jaký pro vás má zpětná vazba význam a že nezůstáváte jen u slov.

5/ Pracujte s předsudky k šéfovské pozici.

Nikdo z nás nedokáže odhadnout, jak rodiče před svými dětmi mluvili o svých šéfech. Většinou také nemáte informace o předchozích negativních zkušenostech s jinými šéfy. Setkávám se např. pravidelně s tím, že lidé tvrdí, že šéfům se přece zpětná vazba nedává, že je to k ničemu. Tak buďte jiný šéf. Oslovte tyto možné předsudky první, např. na týmové poradě, když budete vysvětlovat, proč je pro vás zpětná vazba důležitá.

6/ Řekněte, co z toho budou mít.

Tenhle bod se vám může zdát jako přehnaný. Vždyť přece pracujete s „dospělými lidmi“. Z vlastní zkušenosti ale vím, že připomenout, že právě až na základě zpětné vazby se věci mohou změnit, má smysl. Potvrzením této myšlenky mi bývá opakující se: „To nás nenapadlo, že je možné to změnit…“. I když se vám princip akce X reakce může zdát samozřejmý, zvědomíte tak ostatním, že vám nejde pouze o vlastní pravdu a benefity, ale že jste připraveni veci měnit ve prospěch ostatních.

Když se vám podaří zvýšit množství kritické zpětné vazby, kterou od lidí z týmu obdržíte, nastává další důležitá fáze kultury zpětné vazby ve vašem týmu a tou je, jak dokážete na kritickou zpětnou vazbu reagovat. Na to se ale pojďme podívat v dalším samostatném tipu. Každopádně už těmito šesti body se posouváte do skupiny lidí, jejichž zpětná vazba má pro ostatní větší váhu, protože se jim svou otevřeností přibližujete a oni získávají pocit, že vám dobře rozumí.

Co získáte?

Aktivně řídíte příležitosti, kdy vám lidé mohou dát zpětnou vazbu.

Demonstrujete, že vám na zpětné vazbě opravdu záleží a nezůstáváte jen u prázdných slov.

Povzbudíte ostatní k následování těch, kteří si troufají více nebo dokáží lépe formulovat vlastní názor a umožníte jim se od nich učit.

Jako šéf, který dokáže připustit vlastní nedostatky a omylnost podpoříte vaše vnímání jako „jednoho z nás“.

Ještě mi dobře pomáhá...

Zpětná vazba je základním nástrojem manažera. Tzn. za dávání zpětné vazby jste jako manažeři placeni a podle mě by toto mělo být zakotveno v popisu pracovní pozice u každého manažera. Pokud to tak ve firmě nemáte, doporučuji to zvážit a nebrat jako samozřejmost.

Poměrně často s manažery řeším, k čemu všemu nástroj „popis pracovní pozice“, jehož aktualizací HR často zdánlivě „obtěžuje“, může sloužit. Co tam napsat, proč a v jakých situacích se manažer může o dobře popsané pracovní pozice opřít, to by vydalo na dlouhý tip. Každopádně se jedná o velmi užitečný nástroj řízení, který může ušetřit spoustu nepříjemností i energie.

V kontextu dnešního tipu nabízím ke zvážení zahrnout pravidelné dávání zpětné vazby i do popisu pracovní pozice každého zaměstnance a doporučuji to také zohlednit při definici osobních cílů. Jsem si jistý, že i tento krok přispěje k posunu kultury zpětné vazby ve vaší firmě a dokreslí obrázek, jak je toto téma pro vás důležité.

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.