zodpovědnost je dovednost

Lepší než Tvůj šéf
#53

„...co se řeší?“

Strategie
Leadership
Efektivita

Tento týden jsem strávil jedno krásné odpoledne s báječnou partou manažerů. Jedno z témat, kterému jsme se věnovali, byla zodpovědnost. Mé oblíbené téma a jednoznačně i v průběhu mé manažerské kariéry jeden ze zásadních gamechangerů. A nemyslím tím, že bych měl kdy problém sám u sebe s převzetím zodpovědnosti. Zde moji rodiče odvedli, troufám si tvrdit, perfektní práci. Zásadní změna nastala, když se aktivní vnímání zodpovědného jednání u sebe i u ostatních stalo automatickou součástí mého pohledu na svět. Tady zase odvedl vynikající práci jeden z mých mentorů. Pokud vás tohle téma také zajímá, pár základních myšlenek, které vám usnadní orientaci najdete v tomto tipu.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Zamysleli jste se někdy nad tím, že máme v češtině dvě velmi podobná slova „zodpovědnost“ a „odpovědnost“? Rozlišujete jejich používání? Troufám si tvrdit, že po dnešním tipu začnete. :-) Zatímco v angličtině jsou „accountability“ a „responsibility“ dva zcela jinak znějící pojmy, my jsme si to tu podle mého názoru už tímto zkomplikovali. I kontrola pravopisu mi právě při psaní nutí všude je „odpovědnost“. :-)

Jak na to?

Pojďme se nejdříve podívat na ten rozdíl. Začnu odpovědností. Bez ní se k zodpovědnosti dostat nedá.

Odpovědnost: Toto slovo se často používá k vyjádření povinností nebozávazku, které se od človeka vyžadují v určité roli nebo situaci. Když například řekneme, že někdo má odpovědnost za péči o rodinu, máme na mysli, že má povinnost se o rodinu starat. V pracovním prostředí může mít zaměstnanec odpovědnost za plnění zadaných úkolů, dodržování termínů za současného dodržení firemních standardů nebo hodnot. Předat odpovědnost za úkoly je ta snadnější část práce manažera. I když i toto je téma samo o sobě.

Zodpovědnost: Tento termín se obvykle používá ve smyslu osobního postoje nebo schopnosti jedince přijímat rozhodnutí a nést následky svých činů. Jedná se dovednost přijmout a reagovat, ať již jsou tyto následky pozitivni nebo negativní. Mimo jiné je to také ochota vysvětlit, resp. upravit své jednání. Například, když řekneme, že někdo je „zodpovědný rodič“, máme na mysli, že tato osoba se chová zodpovědně ve své rodičovské roli a přijímá důsledky svých rozhodnutí ve prospěch dětí. Předat úkol nebo roli spolu se zodpovědností v manažerském prostředí, to už je ale úplně „jiná písnička“ a často se na toto téma zcela zapomíná. Jednoduchý příklad – doporučuji úkolovanému ptát se vždy sám sebe na smysl daného úkolu, pokud mu nebyl manažerem vysvětlen. Bez tohoto kroku se bude zodpovednost přebírat špatně.

Odpovědnost je v tedy v podstatě povinnost plnit určité úkoly, zatímco zodpovědnost je ochota odpovídat za výsledky těchto úkolů. Skutečná zodpovědnost tedy znamená pocit vlastnictví a závazek např. za dosahování výsledků.

Už vnímáte ten zásadní rozdíl? V trénincích pracuji také s obrázkem pyramidy. Kdy odpovědnost je základem/základnou pro zodpovědné jednání.

Nezodpovědnost a nekompetentnost: Pojďme dál. Napadlo vás, jak souvisí nezodpovědnost s nekompetentností? Člověk, který nedokáže převzít zodpovědnost za své jednání, logicky vidí pochybení a důvody svých selhání jinde, u jiných. Okolí za to může. Pokud člověk nevnímá svá pochybení, necítí potřebu se za ně ani omlouvat. Pokud za své chyby nedokáže převzít zodpovědnost a nevnímá je, bude ty samé chyby dělat znovu a znovu. Nebude se tedy zlepšovat, nebude vymýšlet lepší a lepší postupy a řešení, ani nebude trénovat svou vlastní kreativitu. Protože on přece žádnou chybu neudělal. Není to přece jeho chyba, ale chyba někoho jiného. Zapadá vám to? Nekompetentnost je tedy jednoznačným důsledkem nepřevzetí odpovědnosti. A můžete si jako manažeři dovolit nekompetentního člověka dlouhodobě ve svém týmu?

Pozitivní zpráva je, že zodpovědnost je dovednost a dá se rozvíjet a podporovat. Jak to myslím? Tak předně doporučuji vyhnout se při hodnocení ostatních často používené frázi „neumí převzít zodpovědnost“. Doporučuji pracovat s formulací „nemá odvahu převzít zodpovědnost“ nebo ještě lépe za použití růstového mindsetu „zatím nemá odvahu převzít zodpovědnost“. Poté je mnohem snazší vnímat překážky, které člověku brání převzít zodpovědnost za své jednání, optikou rovnice výkonu: výkon se rovná potenciál mínus bariéry. Věřím, že tímto pohledem vám sám mozek začne chrlit informace:

- bojí se selhání,
- nemá dostatek sebevědomí
- bojí se neznámého,
- chybí mu uznání nebo se bojí o jeho ztrátu,
- myslí si, že má nedostatek zkušeností,
- má špatnou předchozí zkušenost,
- je vypočítavý,
- bojí se ztráty výhod a mnoho mnoho dalšího.

To jsou ale přece pro vás jako manažery dobré zprávy. Na tom všem můžete pracovat a to vše můžete ovlivnit. Resp. musíte ovlivnit. Koukněte na následující obrázek. Věřím, že vám s tím pomůže.

Vedení lidí k převzetí zodpovědnosti je vrcholná manažerská disciplína. Vše předchozí byl jen úvod pro základní orientaci. Ve svých trénincích a přednáškách doporučuji mimo jiné například sledovat v tomto kontextu jednání lidí v situacích, kdy selžou. Velice rychle dokážete identifikovat, že věty, které používají v takových situacích zodpovědní lidé, se zádaně liší od těch nezodpovědných. Nezodpovědní např. celkově mnohem více v takových situacích mluví. Což má podle mého dva důvody. Zodpovědní prostě více času věnují tomu, aby věci fungovaly, zatímco nezodpovědní potřebují přesvědčit okolí, ale v konečném důsledku hlavně sebe, že to „opravdu nešlo“.

V některém z příštích tipů půjdeme určitě více do hloubky. Tento základní úvod je ale klíčový pro pochopení dalších kroků.

Co získáte?

Aktivním používáním „filtru zodpovědného jednání“ můžete velmi rychle získat dovednost, kdy ve vteřině dokážete zařadit jednání lidí kolem vás jak v pracovním prostředí tak v soukromí do dvou základních kategorií (zodpovědné a nezodpovědné) a reagovat na něj. Získání této dovednosti bylo to, co  jsem myslel tím v úvodu zmíněným „gamechangerem“ v mé manažerské praxi. Umět pracovat se „zodpovědností“ považuji za top 3 v těch stovkách kompetencí, dovedností, znalostí a postupů, které by měl dobrý manažer resp. leader znát.

Ještě mi dobře pomáhá...

Předpokládám, že z předchozího vyplývá, že téma zodpovědného jednání není specielně v manažerském světě tématem jen konkrétního jedince. Nezodpovědné jednání, byť jen jednoho člověka v týmu, zásadním způsobem ovlivňuje jeho celkový výkon.
Většina lidí na otázku, zda chtějí převzít větší zodpovědnost odpoví že ano. Narazil jsem na citaci studie, že je to dokonce 93% lidí . Zároveň ale stejná citace uváděla, že 66% manažerů uvedlo, že má problém s vytvářením vhodného prostředí pro převzetí zodpovědnosti.
Abyste i vy tohle téma mohli posunout, zkuste si pro začátek odpovědět na následující otázky:

1/Vytváříte prostředí podporující odvahu?
2/Jste sami odvážní?
3/Jak se vaše odvaha projevuje?
4/Jak reagujete, když odvaha nevyjde?

A více třeba na společném tréninku :-)

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní  jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.