ZASE MUSÍM NA DOVOLENOU...

Lepší než Tvůj šéf
#52

„...co se řeší?“

Psychologie
Leadership
Motivace

Tento týden jsem si s jedním manažerem povídal o jeho pocitech na dovolené. Rozběhnutá témata se samozřejmě v průběhu dovolené nezastaví a manažer, kterému na nich záleží, to má pak často na dovolené těžké. Z této zajímavé diskuse nám vykrystalizovalo několik užitečných bodů, o které bych se s vámi chtěl dnes podělit.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Jsem si jistý, že mnoha z vás bude blízký pocit, že dovolená je vlastně komplikací. Také jsem to tak měl. Pokud vás práce baví, je to velmi pravděpodobné. Mockrát jsem od manažerů slyšel, že si každou dovolenou musí prakticky stejně odpracovat.

S takovým pohledem si lze rychle vytvořit k dovolené dokonce averzi. Mozek vám s tím ještě dobře pomůže. Tímto uvažováním mu dovolíte propojit si se samotnou dovolenou tyto nepříjemné pocity z fáze před ní a z fáze po ní. Tím zmenšujete prostor pro příjemné pocity, o kterých by dovolená měla být. Minimálně tím, že přepnutí z hektické fáze před dovolenou pak trvá mnohem déle. Nemluvě o tom, že pocity z toho, co vás čeká po návratu z dovolené, nad vámi také začnou vyhrávat v jejím průběhu dříve.

Jak na to?

Tématu dovolené jsem se již věnoval v tipu #23. To byl ale spíš týmový a organizační pohled. Dnes si pojďme projít pár užitečných bodů, které mají potenciál pomoci cítit se v průběhu dovolené lépe. Samozřejmě vše opět bez nároku na úplnost. Prostě to, co mě při diskusi na toto téma napadlo a mně osobně zásadně změnilo prožitek z dovolené.

1/ Plánování dovolené

Že je užitečné si i jako manažer dovolenou co nejdříve naplánovat, vás asi nepřekvapí. Často manažeři, aby předvedli ostatním svou flexibilitu, prezentují, že oni si dovolenou vezmou hned, jakmile bude „trochu volněji“. Jenže ono většinou volněji nebude. Záchytný bod dovolené v kalendáři může v hektickém období mentálně pomoci. Naopak valit před sebou tlak, že si „kvůli rodině“ k tomu všemu ještě musíte naplánovat dovolenou, vám klid nepřidá.

2/ Komunikace před odjezdem

Informovat co nejvíce lidí, kteří by vás v průběhu dovolené mohli třeba i jen z důvodu, že prostě o vaší dovolené neví, rušit telefonáty nebo zprávami. Osvědčilo se mi poslat email co nejvíce kolegům, ale také zákazníkům. Obsah emailu samozřejmě vyladěný tak, aby obsahoval informaci nejen o tom, kdy budete pryč, ale co dělat, když opravdu nebude zbytí. A pozor na hromadnou korespondenci, když informujete zákazníky. Toto je jeden z mála případů, kdy doporučuji použít funkci skryté kopie.

3/ Tým

Každý ve vašem týmu by měl včas vědět, že budete pryč a co dělat, když vás budou potřebovat. A když myslím tým, tak tím myslím nejen vaše „podřízené“, ale všechny, se kterými spolupracujete. Takže i vaši kolegové manažeři a hlavně váš šéf. Dovolená opravdu není něco, za co byste se měli stydět. Doporučuji dvě zprávy. První s cílem, aby každý měl možnost vás případně ještě „chytit“ před dovolenou. A druhou pro připomenutí těsně před odjezdem. Termín vaší dovolené si určitě nikdo pamatovat nebude.

4/ Leadership

Každý dobrý leader si uvědomuje, že leadership je služba. Služba ostatním. A té se nelze zbavit tím, že ostatním byť sebeefektivněji sdělíte, že dva týdny nebudete. Každý by proto měl vědět, jak vás zastihnout, když bude potřebovat. Osvědčilo se mi informovat o tom, že na dovolené nesleduji maily ani jiné komunikační platformy. Také jsem si je na mobilu skryl a vypnul notifikace. Nabízím ale vždy všem, že mě v urgentních případech zastihnou pomocí sms. To je jediný komunikační kanál, který si na dovolené udržuji. A ještě doplňuji, kdy tyto zprávy čtu. Většinou například 19:00-20:00. Tím nastavím jasná očekávání, kdy se ozvu zpět, a zároveň si tak výrazně snižují tlak, že musím zprávy sledovat v průběhu dne.

Dnes je moderní všem říci, že je člověk offline. Vůbec tím nechci důležitost totálního odpojení se snižovat. Zvažte však, jestli každý ve vašem týmu má právě podmínky to udělat stejně. Vy jste zodpovědní za to, aby měli. Pokud ještě nemají, tak tohle vedení příkladem může být v takové situaci za hranou.

5/ …a ještě leadership

Řekněte lidem, co od nich očekáváte, když budete pryč. Požádejte je o podporu. Spolu s takovou žádostí jim ale také nabídněte větší prostor pro samostatné rozhodování. Příležitost dovolené lze dobře využít například i k testu přenesení zodpovědnosti, který se po vašem návratu může překlopit do nového permanentního stavu. Jako vašeho zástupce po dobu vaší nepřítomnosti navíc nemusíte určit jen jednoho člověka. Podle jednotlivých témat jich může být i více.

6/ …a znovu leadership

Vše předchozí vám výrazně uleví. Co ale s tím pocitem, že vás samotné zajímá, jak např. rozpracované jednání s klientem probíhá? Samozřejmě nechat si poslat status je možné vždy. Ale co když to bude zpráva, kterou nechcete slyšet? A když už jí dostanete, jak budete reagovat? Co to udělá s vaší dovolenou? Vydržíte to nechat na týmu, nebo jim do toho vstoupíte? Doporučuji proto zůstat důsledný a požádat maximálně o status report připravený na den vašeho návratu. Dovolenou lze dobře využít, že si lidé v týmu zkusí fungovat bez vás, a tím se rozvíjet. Tím, že jim do toho vstoupíte, nejen že ukážete, že si dovolenou nedokážete užít, ale můžete i narušit vzájemnou důvěru. S vaším klidem vám můžou pomoci konkrétněji definované instrukce pro kritické cesty jednání. Dejte ale najevo, že očekáváte a důvěřujete, že tentokrát váš tým vyřeší situaci bez vás.

7/…a co v předchozím leadershipu ještě nebylo :-)

Jak by mohl vypadat takový status report po vašem návratu? Už jsem podobný princip použil v tipu #46. Co třeba zadání pro něj formulovat stylem - co bylo nejtěžší rozhodnutí, které museli ostatní učinit bez vás a jsou na něj hrdí. Pokud takto definujete očekávání před odjezdem na dovolenou, vaše očekávání na samostatnost to hezky dokreslí. A po návratu máte pěkné rozvojové téma na společné 121.

Co získáte?

Zvýšíte pravděpodobnost, že vás nikdo na dovolené nevyruší, ať již z nevědomosti nebo proto, že se necítí dostatečně zplnomocnění samostatně rozhodovat.

Vaší „nutnou“ nepřítomnost můžete chytře využít k rozvoji lidí v týmu. Pokud si troufnete.

Nutkání myslet na to, co se ve firmě bez vás děje, redukujete, protože každý ví, jak postupovat. Pokud se nikdo neozývá, tak kritické sitauce, které jste předem s týmem probrali, s velmi vysokou pravděpodobností nenastaly.

Ještě mi dobře pomáhá...

Období po dovolené je kritické. I přes předchozí si je potřeba mnoho informací doplnit. Navíc v situaci, kdy jste již před dovolenou byli „načatí“ myšlenkami, jestli se právě nacházíte na správném místě, vám kontrast příjemných chvil na dovolené s hektickým návratem s motivací nepomůže.

Za přípustnou mentální berličku považuji nastavit si zprávu v nepřítomnosti o jeden den delší a využít ho na dohnání zameškaného. První den se také ze stejného důvodu nedoporučuje strávit prací hned dlouho do noci. Snažte se proto o maximálně pozvolný návrat. Můžete tak zabránit unáhleným rozhodnutím, kterých byste kvůli jedné dovolené později litovali.

A na závěr ještě otočme perspektivu. Vaši lidé to mají stejně jako vy. Tak jim jejich návrat z dovolené maximálně zpříjemněte. Nevymyslí něco, na co by se mohli po jejich návratu z dovolené těšit?:-)

Chci stím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.