Nespokojenost s vlastním šéfem je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé opouštějí firmu. Co s tím, když jste přesvědčeni, že váš šéf nevede dobře, a máte výhrady k jeho práci, ale přesto svou práci milujete a nehcete, aby váš špatný šéf byl příčinou vašeho odchodu?
Vynechejme pro dnešek extrémní situaci, kdy si na vás šéf zasedne a snaží se vám komplikovat život ze všech sil. Zůstaňme v rovině, že si pravidelně říkáte, že byste si dokázali poradit lépe, než váš šéf, a že byste spoustu situací řešili efektivněji. Přes všechny vaše návrhy, četné diskuse s ním nebo zpětnou vazbu si on stál jede svou. Je logické, že vaše frustrace narůstá, když se vaše názory liší.
Promluvit si se šéfem o vašich názorech se hodí vždy. Když k takovému rozhovoru přistoupíte s pokorou a cílem dozvědět se podstatný kontext, můžete se tímto způsobem dokonce z manažerského řemesla spoustu nového naučit. Když se s pokorou zeptáte a budete sdílet vaše návrhy, zdánlivě bezvýchodnou situaci to může velice rychle posunout k lepšímu. Psal jsem o tom v tipu #15.
Co když to ale není o tom, že ještě něco neumíte nebo něčemu nerozumíte? Ani pak není potřeba hned házet flintu do žita.
Pokud vás vedoucí pozice láká, nebo vám prostě záleží na tom, aby se věci hýbaly lépe, můžete pracovat sami na svém leadershipu, i když pozici šéfa formálně nezastáváte. Jak to myslím? Samotná pozice z vás lídra nedělá, a už vůbec ne dobrého. Pozice vám však lépe umožní škálovat váš leadership, resp. zvýšit jeho dopad. Bohužel i ten špatný. Ale to předbíhám.
I jako řadový člen týmu můžete vést a na svém leadershipu pracovat. Pro praktikování leadershipu opravdu nepotřebujete formální pozici. Váš tým je pro vás sám o sobě prostorem, jak se realizovat v této kompetenci.
A jak na to? Pracujte tak, aby se lidé kolem vás cítili viděni, slyšeni a chápáni. Pomozte jim dosahovat jejich cílů. Podpořte je v těžkých časech, když bude potřeba. Nabídněte jim svou pomoc. Postarejte se o to, aby šli domů s pocitem, že to dnes stálo za to. Nemusíte být šéf, abyste si všimli, když se jim něco podaří. Prostě buďte zvědaví a ptejte se. Jejich den to rozhodně rozzáří. K položení otázky „Jak ti to dneska jde/šlo?“ nebo „Jak ses při tom cítil?“ opravdu formální pozici nepotřebujete. Takovým svým chováním přispějete k lepším výkonům a lidé v týmu to ocení.
Pojďme ale ještě o kousek dál. Troufnete si vést vašeho šéfa? Vše, co jsem psal výše, můžete navíc praktikovat i s vaším šéfem. Vyloučím-li variantu (kterou můžeme probrat v jiném tipu), že se váš šéf začne vámi cítit ohrožený. Je pravděpodobné, že i jemu se „pod vaším vedením“ začne pracovat lépe. I on ocení vaše uznání, když se mu něco podaří a stejně tak ocení podporu, když mu nabídnete, že od něj část jeho agendy rádi převezmete.
Myslete také na jeho komfort při jednání s vámi. Chápu, že je pro vás důležité, aby některé veci dělal jinak. Nikdy toho ale nedosáhnete, pokud se bude cítíit při rozhovorech s vámi nepříjemně nebo pod tlakem. Na tento fakt se velmi často zapomíná. I šéf je jen člověk a tlak rozhodně k udržitelným konceptům a spolupráci nepovede. Proto zjišťujte jeho osobní motivace, ptejte se na souvislosti, nepřesvědčujte, ale argumentujte a nabízejte řešení výhodná pro něj i pro vás. Navíc je pravděpodobné, že váš šéf velmi ocení i prostou lidskou blízkost, pokud jí nabídnete. Ve vedoucích pozicích totiž člověk může být velmi rychle osamělý.
Ve větších firmách se vám navíc nabízí spousta prostoru trénovat svůj leadership při projektech napříč firmou. Využijte to. Třeba si vás všimne jiný šéf a vytáhne si vás k sobě a nebo si vás všimne šéf vašeho šéfa :-).
Zjednodušeně tedy doporučuji nezapomínat praktikovat leadership nejen z pozice šéfa, ale také vést vaše kolegy na stejné úrovni hierarchie. Skutečné „zázraky“ se však mohou začít dít, pokud začnete „vést“ své šéfy, nebo dokonce šéfy na jejich úrovni, ale z jiných týmů.
Není toto zcela jiný přístup, než se utápět ve frustracích, ulevovat si zakulisní kritikou svého šéfa, nebo dokonce odejít z práce, která vás baví a dává vám smysl?
Abyste mohli vést, je potřeba mít kolem sebe lidi, které vést můžete. To vám firemní prostředí perfektně umožňuje. Tak proč ho nevyužít pro trénink svých leadership dovedností?
Když se vám tento trénink bude dařit, získáte si pozici, kdy vás tým začne vnímat jako přirozeného leadera bez ohledu na kompetence vašeho šéfa.
Je možné, že si váš šéf všimne a něco se od vás přiučí a nebo si vás všimne jiný šéf, a to se pak mohou dít věci :-)
Při vedení týmu se vyplatí sledovat, zda máte v týmu lidi, kteří přirozeně zaujímají vedoucí roli. Lidé na jejich názor přirozeně dají. Tito lidé tak mají vliv. Ten můžete využít. řeba tím, že je budete více zapojovat do svých rozhodnutí nebo se zajímat o jejich názory při tvorbě strategií a konceptů. Vyplatí se vám také vyjadřovat jim uznání tím, že je budete o podstatných věcech informovat dříve, než ostatní a probírat s nimi např. následné komunikační strategie.
Pomáhá mi také připomenout si, že největší „alfa samec/samice“ v místnosti vůbec nemusí být ten s nejvyšší pozicí. Tato dynamika vůbec není dána hierarchií, ale když se na ní zaměříte, ucítíte jí např. podle toho, kdo jak vystupuje, jaký dává prostor ostatním, kdy a jak moc mluví. Za zmínku stojí ještě to, že přirození leadeři jsou také ti, kteří projevují i v kritických situacích největší empatii.
Takže si při příštím meetingu zkuste udělat „ranking“, jak to právě vypadá ve smečce, která se sešla u stolu. A nenechte se rozhodit, když ucítíte, že tím hlavním leaderem nejste vy. Naopak, zkuste se od té „alfy“, kterou identifikujete, co nejvíce naučit.
Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.
Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.
Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.