UDĚLALI Z VÁS ŠÉFA, ALE NEŘEKLI VÁM...

Lepší než Tvůj šéf
#37

„...co se řeší?“

Motivace
Psychologie
Odpovědnost

Ať už vás právě čerstvě povýšili, nebo už jste šéfem nějakou dobu, tohle se vám bude hodit. Je běžné, že při potřebě šéfa se povýší ten nejlepší odborník z týmu. Tak nějak automaticky se předpokládá, že v ní s trochou tréninku, a nebo taky často bez něj, bude stejně úspěšný jako dříve. Očekává se, že se s tím jako vždy dobře popere a brzy bude vše fungovat. Znáte to také? Často se při tom ale na spoustu věcí zapomíná.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Pracovitost, snaha, vytrvalost, důslednost a další. To jsou vlastnosti, které jsou užitečné každému, bez ohledu na roli, kterou vykonává. Řídit a  vést tým je však velmi náročné řemeslo, které je velmi odlišné od čistě odborných pozic - vyžaduje spoustu tréninku a sbírání praktických zkušeností. Speciálně první měsíce nebo i roky v nové roli jsou plné nástrah, kterým když jako nově jmenovaný šéf neporozumíte, resp. vás na ně nikdo neupozorní, nemusí to dopadnout dobře.

Dnes vám představím dvě, na které se hodí myslet. Můžou vám pomoci jak s motivací, tak s focusem na to podstatné ve chvílích tlaku a velkého množství úkolů. A až jednou budete někoho povyšovat vy, budou se vám hodit také.

Jak na to?

1/ Pocit uspokojení

Právě vás povýšili do manažerské role. Byli jste zvyklí, že se vám daří. Na pocity z dobře vykonané práce ve své nové roli na nějaký čas preventivně radši zapomeňte. Právě jste vstoupili do nové fáze vašeho rozvoje. Něco podobného jste zažili nejspíš naposledy jako junioři. Teď už nebudete každý den dělat to, co dobře znáte, ale budete zažívat nové situace, kdy nebude vědět, co dělat nebo si nebudete jistí, jak na to. Rozhodně nebudete postupovat podle naučených rutin, což bude velmi energeticky náročné.

Zákeřnost této fáze spočívá také v tom, že kvůli uspokojení touhy udělat zase něco dobře je snadné sklouznout k tomu, že budete dělat práci za ostatní. Tu práci, kterou stále ještě dobře znáte. Je však důležité uvědomit si, že vaše nová role spočívá v něčem zcela jiném. Vy jste tu nyní proto, abyste vytvářeli podmínky pro dobrou práci ostatních. Ne abyste jejich práci dělali.

Nevystrašilo vás to dost? Je tady ještě něco. Je pravděpodobné, že vás navíc začne trápit, že pokud jste byli dosud největší odborníci v týmu, budete tuto výjimečnost rychle ztrácet. Už nebudete mít prostor sledovat každou technickou novinku a učit se nejnovější postup. Kombinace „zatím neschopný manažer“ a „už ani ne dobrý odborník“, může být na jednoho opravdu moc.

Důležité je uvědomit si, že tato fáze je přirozenou součástí růstu v první manažerské roli. Jedná se pouze o fázi přechodnou, kterou ale nelze přeskočit. Než si jako šéf vytvoříte nové návyky a získáte stejnou rutinu jako dříve, zabere to roky. Pokud vás však nezláká jistota v podobě cesty zpět k tomu, co už dobře znáte, získáte mnohem více nových příležitostí.

A tím se dostáváme k druhému úskalí :-)

2/ Více nových příležitostí

Jednou jsem slyšel velmi inspirativní podcast od Grega McKeowena (autora knížek Essentionalism a Effortless), ve kterém popisoval něco, čemu říká „paradox úspěchu“. Popisuje přesně situaci, kdy je člověk díky svým úspěchům v odborné roli povýšen do manažerské pozice. Tato nová situace však s sebou přináší jednu zásadní novou výzvu. Člověk je v manažerské pozici konfrontován s mnohem větším množstvím zajímavých příležitostí než v té původní. Je potřeba si toto uvědomit a situaci řídit, jinak může nastat velké riziko. Pokud se bude chtít všem těmto příležitostem věnovat namísto získávání nových zkušeností, vyčerpá se, roztříští svou energii i focus a nakonec selže.

Vysvětlení a upozornění na tento průvodní jev při přechodu z odborné do manažerské role by, podle mého, mělo být součástí všech manažerských tréninků. Ne vždy vám samotným dojdou různé důvody, proč toho máte najednou tolik. Pokud vás na to nikdo neupozorní, může se vám zdát, že je to nový normální stav a od vás se očekává, že vše zvládnete. Pokud vaše snaha bude spočívat ve stále větším úsilí, postupně vám začne docházet energie, budete z nové pozice stále více otrávení a benefity s touto pozicí spojené budou ztrácet svůj lesk.

Je tedy důležité si uvědomit, že spolu se zvládnutím manažerské rutiny budete muset posunout na vyšší úroveň i další dovednosti. Speciálně v tomto případě to bude práce s prioritami pro sebe a ostatní. A samozřejmě mistrovství v tom, jak říkat „ne“. Pokud si chcete udržet zdravý rozum a neztratit získanou důvěru, bude zvládnutí dobře odmítat klíčové. Nechcete si vysloužit nálepku toho, kdo jen vše odmítá, nebo že prostě nezvládáte svou práci. Jak na to ale někdy příště. Pro dnešek jen otázka: Máte svůj vlastní „NOT TO DO LIST“ a vedete si seznam všeho, co jste odmítli a proč?

Co získáte?

Pokud budete znát tato dvě úskalí předem, nepřekvapí vás a nebudou vám brát energii ve formě pochyb sama o sobě více, než je nutné. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že svou novou roli v průběhu této přechodné fáze nevzdáte.

Budete mít větší šanci stát se dobrým šéfem, protože budete hledat řešení tam, kde opravdu jsou díky nové perspektivě. Ne tam, kde si myslíte, že jsou.

Ještě mi dobře pomáhá...

Když někoho povyšujete, máte jasno v tom, proč novou pozici člověk přijal nebo proč ji chce? Nezapomněli jste se na to přímo zeptat? Proč se tak hloupě ptám — je velmi časté, že tato otázka nepadne a zpětně se dozvídat, jakým škodám se dalo předejít, je velmi frustrující.

Šéf je často automaticky přesvědčený o tom, co dobrého pro svého nejlepšího člověka udělá, když ho povýší. Často ale už i on jedná pouze ze své současné perspektivy manažerské rutiny. Zapomněl na náročné začátky a předpokládá, že manažerskou roli jeho nejlepší člověk dobře zvládne. Zvláště když je motivací tučná mzda a další benefity.

Jak jsem psal výše, první manažerská role je spojená se spoustou úskalí. Pokud navíc dotyčný nemá jasno, proč by měl tato úskalí zvládnout, žádné benefity mu dlouhodobě energii nedají. Řízení a vedení lidí je velmi náročné a zodpovědné řemeslo. Když se dělá dobře, odměnou jsou samozřejmě příležitosti, které manažerská role přináší, ale hlavně dobrý pocit z rozvoje lidí kolem sebe a jejich zvládání dříve nepředstavitelných výzev. Pokud toto není primárním motivátorem, umí být manažerská role také velmi frustrující pro manažera samotného i všechny v jeho okolí.

Mám dvě oblíbené otázky, na které se doporučuji ptát každého kandidáta na povýšení do manažerské pozice. Proč chceš vést ostatní? Co firma získá tvým povýšením do manažerské role? Jakmile na ně nedostanu přesvědčivou odpovědět, buď je na povýšení příliš brzy, nebo se poohlížím po jiných řešeních.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní  jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.