Uvědomil jsem si, že speciální situací a zkouškou odolnosti manažera je, když se ocitne v situaci, kdy stojí před diskuzí s vysoce postaveným, úspěšným a navíc třeba ještě charismatickým šéfem a rozhodne se za ním jít s tématem, kde tuší, nebo již ví, že má jiný názor než on.
Dále budu používat pro zkrácení výraz „charismatický šéf“, ale mám tím na mysli všeobecně šéfa, ke kterému chováte z nějakého důvodu respekt a cítíte, že Vám tento respekt brání být uvolněný a sám/sama sebou. Ať již je to proto, že ho z nějakého důvodu obdivujete, nebo třeba proto, že víte, že pokud v jeho očích selžete, může to mít dopad na Vaše další fungování v prostředí, které jako šéf ovlivňuje.
Odolné organizace se vyznačují tím, že jejich vedení dokázalo vytvořit takové pracovní prostředí, ve kterém se lidé takovým náročným rozhovorům nevyhýbají a neváhají prosazovat své názory, pokud jsou přesvědčeni o tom, že jsou prospěšné. I když jsou možná takové rozhovory běžnou součástí Vaší firemní kultury a nikdo se nad nimi nepodivuje, je užitečné s pokorou myslet na to, že kritický rozhovor s člověkem, ke kterému chováte respekt, je vždy zkouškou všech Vašich vnitřních „systémů“ a vyžaduje speciální péči.
Zjistil jsem, že následující tipy mi pomáhají takové situace lépe zvládat a získávat z nich více:
1/ Připravit se: Před konfrontací s charismatickým šéfem se důkladně připravte. A nemyslím tím jen přípravu Vašeho tématu. Zjistěte, co jsou jeho priority, cíle a hodnoty. Zkuste nahlédnout na problém z jeho perspektivy, abyste lépe porozuměli jeho stanovisku, a v průběhu rozhovoru toto pochopení pro jeho pohled nezapomeňte prezentovat nebo aktivně zjišťovat.
2/ Zůstat v klidu: Během diskuse se snažte udržet klid a sebedůvěru. Snadno se to poví. Vím. Pomáhá mi uvědomit si, že charismatický šéf může být náročný a přesvědčivý, ale to neznamená, že má vždy pravdu. Čím více takových rozhovorů povedete, zjistíte, že se mýlí stejně často, jako ostatní. Držte se svých přesvědčení a argumentujte racionálně. Ti nejlepší šéfové se totiž mýlí rádi. I oni ocení, když se něco nového naučí.
3/ Naslouchat a ptát se: Nejen mluvte, ale hlavně naslouchejte. Dávejte pozor na argumenty svého šéfa. Zeptejte se na jeho názory, které považuje za důležité, a ověřte si, zda jste je správně pochopili. Perfektně funguje, když shrnete jeho argumenty a požádáte o korekci. Emoce spojená s tím, když umožníte druhému korigovat Vás, nikdy nebude vnímána útočně. To je obrovský benefit této techniky.
4/ Komunikovat s respektem: Při komunikaci s charismatickým šéfem buďte pozorní ke způsobu, jakým komunikujete. Jak k verbálnímu, tak hlavně k tomu neverbálnímu. Ukažte respekt a uznání, i když se neshodnete. To vám pomůže udržet konstruktivní dialog.
5/ Hledat společné body: I když se zdá, že jste na opačných stranách, může existovat způsob, jak dosáhnout dohody, která bude prospěšná pro obě strany. Hodí se uvědomit si, že cílem nemusí být vždy, že obě strany něco získají. Mnohem důležitější je to, s jakými pocity obě strany odchází a aby se po jednání, a tím myslím i s odstupem několika dní po něm, až emoce opadnou, cítili dobře.
6/ Učit se: Každou diskusí s charismatickým šéfem nejenže zvyšujete svou odolnost pro další podobné situace, ale často je příležitostí k růstu a učení. Je velmi pravděpodobné, že se dozvíte něco, co jste do té doby neznali. Zvažte, jak můžete tuto zkušenost využít pro svůj další rozvoj, a neváhejte to vyslovit a poděkovat za to. Nebojte se také svého šéfa i v náročných situacích pochválit a konkrétně vyzdvihnout to, co se Vám na jeho řešení líbí.
Pokud překonáte počáteční obavy, tak tohle jsou přesně situace, které když dobře zvládnete, tak Vám mohou pomoci akcelerovat buď Vaší kariéru nebo se toho hodně naučit.
Když se Vám navíc podaří získat podporu pro Vaše řešení nebo návrh, odměnou Vám bude pracovní prostředí, ve kterém se budete cítit užiteční a budete v něm rádi pracovat.
Pokud jste silný, úspěšný a charismatický šéf Vy sami, určitě Vám pomůže uvědomit si, že jednání s Vámi je velkou zkouškou odolnosti pro každého. Zvláště v situacích, kdy zastává jiný názor.
Dobrý šéf s tímto dokáže pomoci a ví, že dodat odvahu lidem, se kterými jedná, patří k jeho roli. Soustřeďte proto svou energii v úvodu jednání na to, abyste nejdříve vytvořili příjemnou atmosféru pro ostatní. Čím lépe se Vám to podaří, tím upřímnější budou ve Vaší přítomnosti, a Vy tak získáte kvalitnější informace pro Vaše rozhodování.
Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.
Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.
Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.