PRACUJÍ LIDÉ PRO VÁS NEBO S VÁMI?

Lepší než Tvůj šéf
#2

„...co se řeší?“

Odpovědnost
Leadership
Řízení

Jak často si validujete, jaký je Váš řídící styl? Jakým způsobem zadáváte úkoly? Tlačíte? Motivujete? Inspirujete? Důvěřujete? Jdete příkladem? Od každého trochu? A podle čeho to máte namixované? A co nato lidé, se kterými pracujete? Víte, jak se jim s Vámi pracuje? Není toho vůbec málo, co se vyplatí si v roli nadřízeného občas sám u sebe zauditovat.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Možná povíte, že Vaši podřízení vždy splní, co potřebujete a že je to tak dobře. Sice občas zatlačíte, ale funguje to. Ale co když tlačíte moc?

Vyjděme z běžné situace, kdy od někoho z „Vašich lidí“ něco potřebujete. Ideálně co nejdříve. Vaši podřízení jsou určitě plně vytíženi, že? Každý nový úkol tedy ovlivňuje všechny jejich rozpracované nebo naplánované úkoly. I přesto je velmi pravděpodobné, že od Vás další úkol prostě přijmou. Ale rozhodně ne s nadšením. Proč?

Je jim hned jasný dopad na ostatní úkoly. K negativní emoci stačí ale už i jen to, že jste jim právě změnili plán dne. Také je pravděpodobné, že jste jim tím přeplánovali volný čas, resp. zasáhli do rodinných aktivit. O vyladění pro kreativitu v takové situaci také rozhodně nemůže být řeč. Dost důvodů pro frustraci, nemyslíte?

Asi namítnete, že jsou všichni dospělí a můžou se přece ozvat, když toho je na ně moc? Proč ta ale většinou neudělají? Nepodceňujte váhu své role. Nikdo přece nechce ukázat svému šéfovi nebo kolegům slabost, že úkol nedokáže splnit, že nezvládá tlak, nebo dokonce říci, že již něco slíbil synovi nebo dceři. A jaké jsou důsledky?

Ti nejschopnější si dokonce “vyslouží” tlaku nejvíce a vzniká tak prostředí, kde je stále více práce, kvalita klesá, frustrace narůstá a lidé kolem Vás se začnou mentálně odpojovat. Pracují, ale myšlenkami už jsou u jiného šéfa, kde nakonec skončí. A ti nejschopnější odcházejí  první.

Jak postupovat?

Převezměte zodpovědnost Vy a vyjděte z faktu, že většina lidí Vám sama nepoví, že úkol nemůže splnit, pokud společně nepřeplánujete priority ostatních úkolů.

Zkušený leader s tím počítá, udělá první krok a usnadní situaci druhému sám. Ptá se: Za jakých předpokladů by bylo možné?, Jak navrhuješ to nejlépe udělat?, Na co to bude mít vliv? A samozřejmě nezapomene doplnit důvod, proč je daný úkol potřeba.

Je možné, že tak získáte úplně jiný pohled a výsledné řešení předčí Vaše očekávání.

Nakonec nezapomeňte ještě na tu nejdůležitější otázku: „Jak můžu pomoci?“.

A ještě to není vše. Po splnění úkolu se nezapomeňte zeptat, jak se daný člověk cítí, co vnímal pozitivně, co by příště navrhoval zlepšit apod. Případně když si „všimnete“, jak se splnění úkolu podařilo...ale přesně o tom jsem psal v předchozím tipu.

Co za výhody získáte?

Takový přístup přispěje k Vaší reputaci jako dobrého šéfa, který dává prostor pro názory druhých a se kterým je radost spolupracovat.

Lidé kolem Vás se budou cítit součástí týmu/projektu/firmy, protože jim dáte pocit, že jsou pro Vás jejich názory a pocity důležité, a že jim důvěřujete.

Podpoříte psychologicky bezpečné prostředí, kde budou ostatní vnímat prostor pro spoluovlivňování priorit a budou se tak cítit více spoluzodpovědní za společný cíl.

Protože tak zajistíte i prostor pro pocity z úspěchu, budou si lidé kolem Vás více věřit.

Přispěje to také k tomu, že s Vámi budou ostatní přímo a otevřeně mluvit o svých názorech, i když nebudou shodné s Vašimi.

Zjistil jsem, že mi ještě pomáhá...

V rámci osobní “kalibrace”, nezapomeňte sledovat, jestli jste svou snahou ostatním pomoci, už nesklouzli do pozice toho “hodného” šéfa, se kterým se dá vždy nějak domluvit. Určitě se najdou i tací, kteří budou chtít Vaši vstřícnost zneužít.

Stále Vám jde přece o výkon celého týmu oscilující na hranici maximálního potenciálu a jeho posouvání. Takže buďte důslední hlavně u těch, kteří mají tendenci se spíše vézt než táhnout spolu s týmem.

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní  jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.