JAK NEVYTVÁŘET MANAŽERSKÝ DLUH?

Lepší než Tvůj šéf
#18

„...co se řeší?“

Efektivita
Leadership
Fokus

Slyšeli jste někdy někde pojem „manažerský dluh“? Přiznávám se, že já ne, ale přesto ho už několik let při práci s manažery používám. Takže jsem ho vymyslel? Pro sebe ano :-) Toto slovní spojení mi významově nejlépe popisovalo důsledek jednání některých manažerů, kdy jejich nereagování na konkrétní situace ve správný čas způsobuje, že množství energie potřebné k jejich vyřešení později je větší, a často i násobně větší, než když se daná situace řeší ihned nebo správně.

Než jsem dnes začal psát tento tip, tak v češtině mi k němu „Google“ nic z manažerského prostředí nenabídl. V angličtině ano. Vyskočil na mě post od Bena Horowitze, který jeho vznik připisuje své kamarádce. Mimochodem, pokud jste ještě nečetli jeho knihu "S potížemi je jedna potíž" (Hard things about hard things), určitě doporučuji. Pro jaké tři konkrétní situace z prostředí řízení firem ho používá on, si můžete sami přečíst v jeho postu. Na následujících řádcích je můj pohled.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Předtím, než se ponoříme do konkrétních rad, pojďme se podívat na kontext, ve kterém manažerský dluh vzniká. Znáte to – situace, kdy něco nesedí, neběží podle vašich představ, kdy máte pocit, že by bylo nejlepší problém vyřešit hned teď, ale nějakým způsobem se tomu vyhýbáte. Říkáte si: „Nechci se s tím potýkat právě teď.“, „Úplně si nejsem jistý, jak na to.“, „Doteď to fungovalo i bez toho, ještě to počká.“ a podobné další. A tak to často končí odkládáním a snadnějšími řešeními. Manažerský dluh se tvoří v každé takové situaci a když toto jednání přetrvává, není otázkou, jestli, ale kdy budou mít vážné následky na vás i na vaše týmy.

Speciální kategorií, kdy manažerský dluh vzniká, jsou situace, kdy z důvodu nezkušenosti manažerského týmu nikdo nedokáže dohlédnout na všechny důsledky jednání resp. nečinnosti.

Manažerský dluh může být tichým zabijákem produktivity a efektivity, a jeho řešení spotřebovává vždy v konečném důsledku více energie, než když se dané téma řeší hned v zárodku. Nejde o to, zda se s ním setkáte, ale jak s ním naložíte. Každé opožděné rozhodnutí, zjednodušené řešení nebo odložená zpětná vazba je jako další zrnko písku do firemního soukolí a je jen otázkou času, kdy potřebné množství energie na řešení manažerského dluhu je větší, než energie, která se v dané organizaci nachází, a vše se zadrhne. Ale nemusí to tak být.

Jak na to?

Nyní se dostáváme k jádru věci – jak efektivně řešit situace, které by se jinak mohly stát manažerským dluhem. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Klíčové je postavit se těmto situacím s vědomím vznikajícího manažerského dluhu a že ho za nás nikdo jiný nevyřeší než my sami. Zde jsou některé tipy:

1. Neodkládejte zpětnou vazbu. Zpětná vazba nemůže počkat. Nezapomeňte také, že je důležité, abyste svůj názor demonstrovali i všem, kterých se týká. Často zpětnou vazbu dostane jen hlavní aktér a ten se určitě tím, že právě nepotěšil svého šéfa, ostatním sám nepochlubí.

2. Netolerujte nekvalitně odvedenou práci. Říká se, že to nejhorší, co může manažer udělat, je když toleruje špatnou práci před těmi, kteří odvádějí dobrou práci. A je to tak. Často se ti dobří začnou ptát, proč by se měli snažit, nebo v "lepším případě", ztratíte jejich důvěru. Tento dluh se násobí v situacích, až jejich důvěru budete potřebovat a to bude s největší pravděpodobností u zcela jiného tématu.

3. Máte pocit, že řešení nemůže čekat? Tak tomu tak nejspíš bude. Když už dané téma nemůžete řešit hned, stanovte si termín, kdy problém začnete aktivně řešit. A opět informujte o vašem rozhodnutí a termínu ostatní.

4. Sledujte co největší kontext. Přemýšlejte komplexně o řešené situaci. Neomezujte se jen na rámec svého týmu.

5. Často je nutné spojit několik kroků k úspěšnému řešení a to by Vás nemělo odradit. V roli manažera se nejčastěji nesetkáte s tématy, která se vyřeší jedním telefonátem a nemají dopad na mnoha dalších místech ve firmě.

6. Neskrývejte nejistotu. Když nevíte, jak na to, nebojte se zeptat. Otevřená komunikace je klíčová pro nalezení optimálního řešení.

7. Najděte si experty. Není nutné všechno umět. Najděte si lidi ve vašem týmu nebo i mimo firmu, kteří mají potřebné dovednosti. Je ale pravděpodobné, že právě nastal ten správný čas rozšířit tým a vůbec tím nemyslím hned obsazovat pozici na plný úvazek. Exponenciální organizace jsou úspěšné právě díky tomuto principu.

8. Představte si, že některé zanedbané věci už nepůjdou napravit a řešení bude jen o minimalizaci ztrát později. Zvědomte si, které to mohou být. A to přece už vůbec nechcete.

Co získáte?

Pokud jste skeptičtí k tomu, proč byste měli zavést do své praxe otázku: "Jaký manažerský dluh právě vytvářím?", zde jsou klíčové výhody, které získáte:

Platí zde jednoznačně přímá úměra a často i exponenciální závislost. Čím dříve se postavíte problému, tím méně času a energie to vše nakonec spotřebuje.

Zabráníte často nevratným ztrátám motivace nebo dokonce odchodům lidí z týmů.

Vyvarujete se zbytečnému stresu a neklidu, který by se mohl postupně hromadit. Neřešený problém nezmizí. Bral by vám pravidelně část vaší mentální kapacity.

Ostatní uvidí vaši schopnost a ochotu řešit problémy, což zvýší vaši důvěryhodnost.

Ještě mi dobře pomáhá...

Dobře mi funguje představit si, jak a kolik lidí mé jednání ovlivňuje. V roli „šéfa“ působím jako vzor pro jednání ostatních, kteří mají mnoho důvodů ho následovat. Speciálně mi s orientací pomáhá představit si, jak vedle těch nejlepších ovlivňuji nováčky v týmech, kteří si teprve vytvářejí představu o prostředí, ke kterému se připojili. Získat je nebylo snadné a ztratit je hned na začátku může být rychlé, a to opravdu nechci.

Udělat si jako manažer představu o všech tzv. zainteresovaných stranách je snadné cvičení. Když uvidíte, jak se vaše jednání šíří, bude vás to velmi rychle motivovat k činnosti.

Čím jste ve firemní hierarchii výše, vaše jednání ovlivní samozřejmě mnohem více lidí. Často vám dojde, že vaše nečinnost může někdy i zásadním způsobem zpochybnit dokonce celou firemní kulturu a firemní hodnoty.

Motivoval jsem vás dostatečně? Příště už tedy nic neodkládejte.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní  jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.