JAK DOBŘE SDĚLIT ŠPATNOU ZPRÁVU?

Lepší než Tvůj šéf
#12

„...co se řeší?“

Leadership
Psychologie
Strategie

Čas od času je v podnikání nevyhnutelné, že se jako CEO musíte postavit před celou firmu a sdělit informaci, která bude mít negativní dopad na motivaci, přinese zásadní změnu strategie nebo dokonce ohrozí některá pracovní místa. Jak v takovéto situaci omezit "ztráty" nebo dokonce neztrácet čas a již v tomto okamžiku začít cestu, ze které na konci vzejde silnější tým?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Každá změna přináší přirozeně nejprve negativní reakci. Na to je vhodné myslet a nebýt překvapený. Vy už jste se s danou skutečností vyrovnali, ale pro vaše kolegy to bude situace nová. Budou potřebovat čas na zpracování a průvodce, který jim s tím pomůže.

Možná Vás také napadne obvyklé, že vystavět sdělení, které pochopí každý, vlastně není možné. Na koho tedy své sdělení v této chvíli hlavně cílit?

Upřímně, v každém týmu přece nepřispívají všichni stejnou měrou. Je tedy zcela v pořádku v takové situaci chtít udržet co nejvíce motivované klíčové “hráče”. Nelze tuto sitauci využít dokonce k posílení Vašeho vztahu s nimi? Právě jejich energii budete potřebovat v následujícím náročném období a může být dokonce tou důležitou hybnou silou, která na miskách vah rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu.

To ale neznamená, že se nezaměříte i na ostatní. I pro ně je potřeba formulovat jasně nová očekávání.

A v neposlední řade, v takovéto situaci opravdu pozor na tzv. toxické zaměstnance.

Jak na to?

Srozumitelná prezentace bude samozřejmě důležitá. Zvládnout takovou situaci ale nepůjde jen perfektně formulovaným projevem.

Včas před termínem se sejděte s manažery a detailně s nimi danou situaci prodiskutujte. Zapojte je do přípravy a slaďte si s nimi jednotnou argumentaci. S manažery také identifikujte předem možné otázky a připravte na ně společně odpovědi.

Bezprostředně po Vašem projevu navažte nejprve znovu setkáním s manažery a získejte od nich zpětnou vazbu. Ne vždy se vše podaří říci podle plánu. Buďte i na toto připraveni a využijte možnost dovysvětlení v rámci jejich setkání s jejich tými. Toto by mělo následovat ideálně ještě ten samý den. V takové situaci je leader s týmem. S největší pravděpodobností se diskuse rozhoří až v rámci těchto týmových setkání.

Udělějte si v rámci přípravy také rychlý audit týmu. Kdo jsou všichni Vaši klíčoví "hráči"? Promluvit osobně s některými z nich předem je zcela na místě. Sledujte je při Vašem projevu. Požádejte je o osobní zpětnou vazbu. A jak mluvit “jejich řečí”? V tomto momentě se zcela jistě hodí znalost týmu z pohledu typologie osobnosti nebo psychometrie. Pokud jste s tímto zatím jen na začátku, k základní orientaci teď tedy musí stačit vzpomenout si např. kdo na jaké podněty, jak reagoval v minulosti, či co kdy řekl, že považuje za důležité.

V každém případě se soustřeďte na popis nového cíle a cesty a jak se k němu chcete dostat společně. Důkladně popište hlavně nejbližší kroky a nezapomeňte vše ukotvit v čase. Pokud je nejistota stále velká, podvědomí vnímá jako časové ukotvení i informaci „...každý pátek pošlu všem update mailem“. A zůstaňte v tom důslední i když nebude nic nového.

Co získáte?

Zvýšíte pravděpodobnost, že se tým semkne a pomůže Vám situaci zvlánout lépe.

Posílíte důvěru klíčových lidí, kteří ocení, že jste je do řešení dané situace zapojil a záleží Vám na jich názoru.

Zanecháte dojem situace pod kontrolou a pro další kroky máte k dispozici týmovou energii, která pomůže lépe hospodařit s tou Vaší.

Ještě mi dobře pomáhá...

Reagujte na možné kritické námitky dříve, než je někdo vysloví, tím že je sami pojmenujete první. Připravte si jich několik předem. Pro posuchače tím demonstrujete empatii, kterou budou podprahově vnímat. Vám to zajistí větší pozornost a zanecháte dojem důvěryhodného a kompetentního leadera, který má situaci pod kontrolou. Vezmete tím také “vítr z plachet” notorickým kritikům:-).

A neváhejte využít také radu někoho se zkušenostmi s podobnými situacemi. Nejlepší sportovci mají trenéra. Tak proč na to máte být Vy sama/sám.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každých čtrnáct dní  jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.