STRATEGIE NEBO KAŽDÝ PO SVÉM?

Lepší než Tvůj šéf
#7

„...co se řeší?“

Strategie
Efektivita
Leadership

CEO představil strategický plán. Ideálně do jeho přípravy zapojil co nejvíce klíčových zaměstnanců. Panuje na něm shoda napříč managementem. Nyní je potřeba, aby s ním každý ve firmě sladil vše, co dělá. Jak ale v budoucnu zabránit těm známým nepříjemným překvapením, když vyjde najevo, že v souladu se představenou strategií ne každý postupuje?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Tým zvládne víc než jednotlivec. Čeho ale víc? Ideálně se spojil kolem vize k jejímuž naplnění ho dovede strategie. Je ale téměř jisté, že čím větší tým bude, tím roste pravděpodobnost, že někdo strategii nepochopil dostatečně nebo mu nebyla dobře vysvětlena.

Dokonce se najdou i tací, kteří si myslí, že to dokážou lépe po svém a až to “všem ukážou”, budou za hvězdy a bude jim vše odpuštěno.

Možná Vás právě ještě také napadlo, že příliš detailně popsanou strategii můžou zaměstnanci vnímat jako malý prostor pro kreativitu nebo snahu o mikromanagement.

Jak se s těmito výzvami vypořádat?

Jak postupovat?

V první řadě je potřeba kompletní strategii srozumitelně každému vysvětlit. Jen to ale nebude stačit.

Pro úspěšnou implementaci strategie je potřeba, aby každý znal svou část, jak přispívá. Může to působit přehnaně, ale určitě se vyplatí jít až na úroveň konkrétních činností. Vhodné jsou na to týmové workshopy, kde se integruje strategie do denních rutin. A co třeba zkusit, že se na takovém workshopu CEO “zastaví” jako host a odpoví na pár otázek nebo jich pár položí sám?

Velmi užitečné je definovat hned na začátku i to, co nedělat. Lze tím předejít spoustě budoucích nedorozumění.

V prováděcí fázi pak pomůže dobře postavený reporting. Neměl by být ale jen o hlavních KPI, ale měl by vhodně sledoval aktivity, které k plnění hlavních cílů přispívají. Více jsem o tom psal v předchozím tipu.

A co ta kreativita? Protože každá strategie je vlastně jen nový experiment, každý by měl znát datum, kdy experiment končí, a kdy se strategie bude revidovat. Když každý ve firmě bude mít v čase ukotveno, kam má směřovat své kreativní návrhy na optimalizaci, nutkání zvýšit si motivaci “vlastním” příspěvkem k úpravě strategie v průběhu experimentu se výrazně sníží.

Kromě toho, je přínosné také na začátku vysvětlit, že nekoordinované změny v průběhu experimentu povedou ke zkreslení celého výsledku a znemožní jeho vyhodnocení. Prostor pro kreativitu tedy zůstává, jen je potřeba dobře časovat realizaci.

Byl jsem jednou na vynikající přednášce velitele akrobatické letky Patrouille Suisse. Popisoval, jak při tvorbě vystoupení vyžaduje, aby přispěl každý z týmu. Vyžaduje, aby se zapojili všichni, speciálně i ti nejméně zkušení, kteří si mohou všimnout něčeho, co ostatní už nevnímají. V jejich případě jakýkoliv opomenutý detail, může skončit katastrofou. Jakmile však odstartují do vzduchu, každý zná perfektně svou část a už se drží striktně jen dohodnutých pokynů. A další “display” se plánuje a upravuje až po vyhodnocení toho předchozího. I proto předvádějí ve vzduchu dechberoucí prvky a patří v nich k nejlepším na světě. Když firemní strategie selže, nedojde k tragédii, jako v jejich případě, ale principy jsou stejné.

Co za výhody získáte?

Každým z výše uvedených bodů, zvýšíte pravděpodobnost udržení strategie konzistentní do okamžiku, který jste si určili pro její vyhodnocení.

Výrazně také zvýšíte množství těch, kteří aktivně přispějí nejen svými úkoly, ale také třeba tím, že Vám sami pomůžou reagovat, když někde zaregistrují jednání v rozporu se strategií.

Zjistil jsem, že mi ještě pomáhá...

Aby se strategie postupně nezamlžila, je důležité i při náznaku odchylky reagovat. Vždyť naplnění strategie je to hlavní, za co jste jako management zodpovědní. A nemyslím hned nutně reakci direktivní. Lze využít různé situace. Prostě si všimnete a povíte svůj názor.

Říká se, že CEO by měl mít názor na všechno. Proč? Když ze své role vyjadřuje svůj názor, tak tím automaticky dává ostatním orientaci a je pak snazší ho následovat. A to platí pro každého manažera. Nejen pro toho nejvýše postaveného. Čím více manažerů si bude „všímat”, když se strategie někde vytratí, tím bude celá firma efektivnější.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.