TO NEJLEPŠÍ Z JEŠTĚ MI DOBŘE POMÁHÁ (31-44)

Lepší než Tvůj šéf
#45

„...co se řeší?“

Leadership
Efektivita
Radost

U každého tipu v bonusové sekci “Ještě mi dobře pomáhá…” zachycuji to, co mi mimořádně dobře funguje a nejspíš nenajdete na běžných manažerských trénincích. Rozhodl jsem se dnes pro další destilaci a rekapitulaci. Z této bonusové sekce jsem vybral to, co má podle mě největší efekt, nebo na co mám mimořádně pozitivní ohlasy. Každý tip je uveden originálním názvem celého tipu, kde si můžete přečíst více. Poslední tip doporučuji vyzkoušet úplně každému šéfovi.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Výběr z výběru...

PROČ SE HODÍ VĚDĚT, KDO JE JAK UŽITEČNÝ? (#31)
Víte, jak vám může být váš šéf užitečný? Ptejte se ho, žádejte o vysvětlení a souvislosti, ale hlavně - nabízejte mu pomoc. Může vám to odhalit nové informace o jeho práci. Často právě přesvědčení, že lidé rozumí dobře roli svého nadřízeného, vede ke konfliktům. Chcete-li jednou zastávat jeho pozici nebo podobnou pozici v jiné firmě, je to efektivní postup. Nabídnout pomoc nad rámec vaší role a udělat něco navíc vám tak může pomoci posunout se v kariéře.

JAK ÚSPĚŠNĚ PŘEDSTAVIT STRATEGII? (#32)

Svému šéfovi prezentujte strategii vždy až poté, co k ní máte závazek vašeho týmu. Pokud týmu dává strategie smysl, chce se na její realizaci podílet a stojí za vámi, budete mít u šéfa argument navíc. A pravděpodobnost, že šéf přijme vaši strategii, potom hraničí s jistotou. Takže nenechte vašeho šéfa položit otázku, co na vaší strategii říká tým. Buďte rychlejší.

PRŮVODCE UMĚNÍM DOMLOUVAT ÚKOLY (1) (#34)

Domluva termínu dodání úkolu na pátek často vede k problémům. Lidé totiž zpravidla předpokládají, že o víkendu na tom „stejně nikdo nebude pracovat“. Z dodání v pátek se tak automaticky a bez další komunikace často stává pondělí ráno. Pokud však zadavateli na výsledku opravdu záleží, aby měl klidný víkend, je pro něj důležité znát výsledek už v pátek. Nelze také vyloučit ani situaci, že na daném úkolu opravdu chce ještě pracovat o víkendu. Proto doporučuji věnovat důslednosti při plánování a dodržování termínu dodání v pátek speciální pozornost.

PRŮVODCE UMĚNÍM DOMLOUVAT ÚKOLY (3) (#36)

Určitě vás napadne, že když se s někým nedokážete domluvit, že má jistě nadřízeného ;-). Zvláště v korporátním prostředí tento nešvar napadá velice rychle. Jsem si jist, že takovýmto řešením jen ztratíte. Proč? Protože až šéf zjistí, kde je zakopaný pes, položí si otázku, proč jste to samé nedokázali udělat vy sami, navíc s vaší ambicí třeba na povýšení :-). Doporučuji tedy eskalaci volit až jako nejkrajnější variantu. A když už si opravdu nevíte rady, zkuste nejprve požádat svého šéfa o radu, než od něj chtít řešení.

UDĚLALI Z VÁS ŠÉFA, ALE NEŘEKLI VÁM… (#37)
První manažerská role je spojená se spoustou úskalí. Když se dělá dobře, odměnou jsou nové příležitosti a dobrý pocit z rozvoje lidí. Pokud toto není primárním motivátorem, umí být manažerská role také velmi frustrující pro manažera samotného i pro ostatní. Před povýšením se proto doporučuji ptát na tyto dvě otázky: Proč chceš vést ostatní? Co firma získá tvým povýšením? Jakmile na ně nedostanu přesvědčivé odpovědi, buď je na povýšení příliš brzy, nebo doporučuji poohlédnout se po jiných řešeních.

JAK JAKO ŠÉF VYDRŽET CO NEJDÉLE? (#39)

Je poměrně běžné, že když se nedaří obsadit manažerskou pozici ve firmě, najdete v organizačních strukturách jednoho šéfa na více pozicích. Je jasné, že to nemůže dobře fungovat. Proč ale nevyužít tuto situaci k akceleraci růstu lidí z týmu? Rozdělte danou pozici mezi více lidí. Každému přidělte část podle jeho kompetencí. Rozdělte mezi ně ale také část mzdy této neobsazené pozice ve formě časově ohraničeného příplatku k základní mzdě. Kdy jindy máte takový budget k dispozici? Je velmi pravděpodobné, že toto řešení způsobí, že někdo z těchto lidí může do dané pozice rychle dorůst. Třeba jen z důvodu, že se získaného příplatku nebude chtít vzdát a na svém rozvoji zapracuje.

JAK NA NEDODANÉ PODKLADY? (#44)

Při práci s těmi, kteří ve firemní hierarchii usilují o uznání a povýšení, pracuji s otázkou: „Co potřebuje váš šéf, aby měl klidný víkend?“ Takže je jasné, že když šéf před víkendem nedostane, o co žádal, je to „NO GO“. A ani „dodávka“ v pátek v noci se už nepočítá. Naopak. Co třeba navrhnout šéfovi, že mu např. požadované podklady zajistíte i od ostatních, když jich sbírá více. Také tuto příležitost můžete využít i k tomu, že ho požádáte, aby vás zasvětil do toho, jak s nimi dále naloží. Můžete se při tom spoustu nového naučit a „dát o sobě vědět“ vhodnou formou.

Vítězem je...

JAK BLESKOVĚ ROZHODOVAT? (#43)
Jste v pozici toho, kdo má rozhodnout z několika návrhů, a všechna předkládaná řešení vám přijdou srovnatelná. Toto je přesně jeden z těch momentů, kdy můžete zvýšit motivaci a angažovanost a ukázat důvěru. Navrhněte, ať ten, kdo s návrhy přišel, rozhodne sám, které řešení zvolí. Jako jediné kritérium pro finální rozhodnutí určete, ať zvolí řešení, které mu při realizaci udělá největší radost a bude ho nejvíce bavit. Z mé zkušenosti je toto magický moment, který utváří mimořádně silné týmy.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.