SÍLA AUTENTICITY VE SLABINÁCH

Lepší než Tvůj šéf
#42

„...co se řeší?“

Leadership
Otevřenost
Efektivita

Jsem si jistý, že pojem autentický leadership dobře znáte. Dobrých rozvojových programů na toto téma existuje spousty. Mám však zkušenost, že se manažeři po takových trénincích začnou neproporcionálně věnovat hlavně silným stránkám na úkor těch slabých. Je to přirozené. Věnovat se něčemu, co mě baví, jde mi to a cítím se u toho dobře, je lákavé a příjemné. Avšak manažer, který sice perfektně identifikuje silné stránky své i lidí ve svém týmu, se přesto může dostat do situace, že to stejně nebude fungovat. Je velmi pravděpodobné, že některé z neřešených slabých míst budou bránit tomu, aby silné stránky projevily svou plnou sílu. Co s tím, aby se to nestalo?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Autentický leadership je koncept vedení, který klade důraz na osobní integritu, transparentnost, důvěryhodnost a autenticitu leadera. Tento přístup k vedení podporuje manažery v jednání v souladu se svými hodnotami, uvědomění si svých sil i slabin a otevřenosti v komunikaci. To vše samozřejmě sedí.

Jenže je tu také jedna potíž. Existuje velmi rozšířený názor, že se vyplatí rozvíjet hlavně silné stránky a neplýtvat energii fokusem na něco, co mi nejde a oproti práci s vlastními talenty stojí velké úsilí. To také principiálně sedí. Tak co s tím?

Z mé zkušenosti jednoznačně vyplývá, že pokud manažeři nevěnují dostatečnou pozornost slabým místům celého systému, u sebe i u lidí z týmu, nikdy se jim nepodaří vytvořit tým, který performuje kolem hranice svého maxima a má šanci převyšovat ostatní. Proto jsem přesvědčený, že součástí každé strategie rozvoje musí být také plán, jak naložit se slabými místy.

Jak na to?

Každému doporučuji věnovat energii identifikaci silných stránek, ale také stejnou energii identifikaci slabých míst. Zdůrazním zde opravdu stejnou energii. Je totiž velmi snadné nechat se z této cesty svést příjemnými pocity při práci se svými přednostmi.

Slabá stránka je brzdou celkového výkonu. Celý kontext je ale komplexnější. Často platí, že právě odstranění nebo korekce slabé stránky zvýší výslednou efektivitu synergicky více, než by se dalo takovou redukcí očekávat. I zde může vznikat to známé 1+1=2,5 :-).

Často také může být jedna slabina úplným blokátorem pro jinou silnou stránku. K čemu je vám např. to, že něco umíte lépe než ostatní, když o tom nikdo neví (vaší slabinou jsou prezentační nebo obchodní dovednosti)?

Navíc odstranění slabých míst bývá často méně energeticky náročné a dopad na efektivitu celého systému bývá větší, než kolik energie by stálo dosažení stejného efektu posunem některé silné stránky. Při rozhodování, jaké slabině se věnovat, tedy doporučuji posouzení pohledem 20/80 (20% úsilí ovlivní 80% výsledku).

Odstranění některé ze slabých stránek též může do celého systému dodat energii na další rozvoj některé ze silných stránek nebo talentu. V prostředí plném frustrace a demotivace, které mají slabé články potenciál vytvářet, může motivace cokoliv dále zlepšovat zcela vymizet.

Docela dost důvodů nezapomínat ve strategii na slabé stránky, nemyslíte? A co tedy konkrétně s těmi slabými stránkami dělat?

Nejprve je samozřejmě důležité idetifikovat je a pochopit, jak ovlivňují vaše vedení, vztahy v týmu i výsledky. Když identifikujete ty s největším potenciálním efektem, je potřeba na nich zapracovat. To může zahrnovat selfcoaching, trénink, vzdělávání nebo mentorování. Spolupráce s lidmi, kteří mají komplementární dovednosti, je také užitečným řešením. Speciálně z pohledu leadera je důležité také vytvořit prostředí pro zpětnou vazbu ohledně vašeho vedení, aby mohli i ostatní nabídnout nápady, jak zlepšit vaše slabé stránky.

Samozřejmě základem práce se slabými stránkami je neskrývat je. Být transparentní z pohledu vašich slabých stránek vám může pomoci získat důvěru lidí kolem vás. Navíc je svým jednáním budete motivovat k tomu, aby to dělali stejně.

Vím, že to není snadné. Chovat se autenticky ve svých silných stránkách, pokud jsem si jich vědom, není raketová věda. Velmi náročná disciplína je však zůstat autentický se svými slabými stránkami, strachy a nedostatky. Citlivá práce s takovou autentičností je ale jednou z klíčových komponent, která odlišuje výjimečné leadery od těch dobrých.  A i proto takoví leadeři dokáží své týmy nechat doslova rozkvést.

Že není dobré slabé stránky skrývat, platí. Téměř vždy. Jsou situace a principy, které doporučují sofistikovanější práci se slabinami a jsou též velmi úspěšné. Pro inspiraci doporučuji jeden z historicky nejsledovanějších Ted Talků - “Amy Cuddy - Fake it till you become it”.

Jako šéf však také nezapomeňte zaměřit svou pozornost na existenci „taktických“ důvodů, které mohou u lidí vést k cílenému skrývání slabých míst. Speciálně v korporátním hierarchicky založeném světě nebo u lidí s vysokou mírou ambice často bývá motivace skrýt své slabiny vysoká. Je spojena s obavami, aby nepůsobili nekompetentně, obzvláště když je ve hře motivace spojená s povýšením. Jako šéf proto vytvořte bezpečné prostředí, kdy přiznat chybu nebo slabinu je výrazem vyzrálé osobnosti, nikoli slabosti.

Co získáte?

Často můžete s minimem investované energie do posunu některé ze slabých stránek získat efekt, který jste nečekali.

Péče slabým stránkám vytváří prostor a energii pro péči silným stránkám. Výsledkem bude výkonnější tým v otevřené pracovní kultuře.

Zanedbání slabých stránek ve strategii rozvoje týmu může způsobit dokonce jejich vzájemné potencování se. Často pak vzniklá situace mívá už jen velmi bolestivá řešení.

Pokud dokážete být jako leadeři autentičtí i ve svých slabých stránkách, lidé vás budou vnímat jako mimořádnou vůdčí osobnost a díky získané důvěře bude jejich vůle vás následovat mnohem větší.

Ještě mi dobře pomáhá...

I při práci se slabými články je užitečné uvědomit si, že některé z nich jsou z principu přechodné. To samo o sobě pomůže, jak na ně nahlížet a kolik energie jim věnovat.

Dokážete jako šéf u vlastní přechodné indispozice, starosti, kterou právě řešíte říci otevřeně: „Teď nedokážu mít dostatek empatie pro ostatní. Potřebuji ji pro sebe. Prosím dejte mi 14 dní, pak budu opět v plné síle“?

Proč zmiňuji speciálně empatii? Pro dobrého leadera je to klíčová dovednost. Určitě jste slyšeli o mnoha vlastnostech tzv. „alfa jedince“, který je spojován s vůdcovstvím ve skupině. Věděli jste ale, že i v přírodě „alfa jedinec“ není jen ten nejsilnější, největší, nejhlasitější, ale že je to současně ten, který i v těch nejnáročnějších a nejvypjatějších situacích projevuje nejvyšší míru empatie pro druhé?

Doporučuji proto každému šéfovi dávat schopnosti projevit empatii mimořádnou váhu. Nejen u sebe, ale jako nedílnou součást práce s kompetencemi u těch, které uvažujete na vedoucí pozice ve vašem týmu nebo firmě.

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.