JAK SE LÍDR CHLUBÍ SVOU PRACÍ?

Lepší než Tvůj šéf
#24

„...co se řeší?“

Leadership
Odpovědnost
Psychologie

Pracuji s lidmi, kteří toho hodně umí. Mají také většinou jedno společné. Často necítí potřebu o svých úspěších a o tom, jak je dosahují, mluvit. A důvod je často velmi podobný. Vnímají to jako jakousi formu chlubení se, a tato potřeba je jim cizí.  Speciálně ve firemním prostředí ale existuje mnoho situací, kdy často používaná fráze: „za mě mluví výsledky“, nemusí stačit. Jak si s takovými situacemi poradit, a zároveň v nich zůstat sám sebou?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Aby cíle dávaly smysl, hodí se, aby byly za hranicí aktuálního potenciálu firmy nebo týmu. To také znamená, že díky potřebné adaptaci na nový stav vždy chvíli trvá, než se je začne dařit naplňovat. Je tedy běžné, že než výsledky “za Vás začnou sami mluvit”, také to není hned.

V kontextu „specialistů“ na sebeprezentaci, kteří byť také „neplní“, tak opakovaně na společných poradách chrlí hromady provedených a plánovaných akčních kroků, může strohost v prezentaci vlastní práce způsobit dokonce nedůvěru a pochyby okolí.

Jak na to?

Ti nejlepší, se kterými začnu spolupracovat, se při prezentaci vlastní práce často spíše drží jen základních faktů. To, že jsou dobrými šéfy a stojí za nimi kvalitní motivovaný tým, se totiž neprezentuje vůbec snadno, a ve světle nesplněných KPI se to navíc jeví jako nepodstatné. Takové strohé vystupování, zvláště v korporátním prostředí, plném dravců bojujících o pozice a povýšení, může vést k jejich negativnímu vnímání jejich nadřízenými v kontextu ostatních.

Dobrý šéf ví, že je zodpovědný za to, aby pro tým vytvořil kvalitní pracovní prostor. Aby to ale mohl dělat, musí si tento prostor umět vytvořit u svého šéfa také sám pro sebe. Jak? Tím, že si sám získá jeho důvěru a nebude zbytečně dávat prostor pochybám o své práci.

Pokud se tedy budete nacházet v prostředí, kde se ostatní můžou přetrhnout, aby se zalíbili šéfovi, je důležité věnovat část své energie i sebeprezentaci.

V prvním kroku manažerům tedy radím s minimem vložené energie shrnout to, co již pro plnění cílů udělali, ale hlavně to, co plánují. Důležité je samozřejmě vše ukotvit v čase a ideálně kvantifikovat. Nemusí to být nic komplikovaného. Stačí tabulka s popisem, termíny a očekávaným přínosem. A zkuste navíc ještě jeden užitečný sloupec. Hodí se parametr, který rozlišuje jednorázový a rekurentní efekt. Tady můžete rychle sbírat pozitivní body. Rekurentní efekt je šéfy oblíbená kategorie:-)

Tuhle část jsem si, trochu s nadsázkou, pro zvýšení vlastní motivace zpříjemňoval tím, že jsem po pár letech začal nahlížet na seznam akčních kroků jako na univerzální a vhodný pro jakoukoliv situaci v jakékoliv firmě. Není to u Vás také tak? Takže si ho schovejte do budoucna. Nikdy nevíte, kdy se Vám bude hodit, tak ať ho nevymýšlíte znovu.

Takovýto seznam je ale základem. Sám jsem začal používat a doporučovat ostatním ještě jiný přístup. Dobrý leader ví, že sdílení know-how je klíčové a na rozdíl od předhánění se v sebeprezentaci s ostatními v něm vidí smysl. Proč tedy nepojmout prezentaci vlastní práce v tomto duchu? Na takovou prezentaci je navíc možné přizvat mnoho dalších lidí z firmy a efekt je potom mnohonásobně větší než jen „předhánění se“ v uzavřeném kruhu manažerů. V konečné fázi je přínos pro celou firmu veliký a na dobrou prezentaci, při které se lidé něco naučí, se vzpomíná dlouhou dobu.

Po takovém psychologickém triku ale nezapomeňme na důležitou „leaderovskou rutinu“.

Dobrý leader vytváří leadery. Dobrý leader odemyká potenciál v lidech, se kterými pracuje. Dobrý leader dává prostor ostatním vyniknout. A k tomu využívá jakoukoliv příležitost. Jako řešení průniku se nabízí následující.

Při každé prezentaci doporučuji zvážit možnost odprezentování části nebo celého tématu těmi, kteří se na něm nejvíce podíleli. Pokud z nějakého důvodu není možná účast ostatních z týmu, minimálně je určitě požádejte o přípravu podkladů. Nezapomeňte je také informovat, kdo všechno jejich podklady uvidí, a následně nezapomeňte na zpětnou vazbu, jaké byly reakce.

Speciálně doporučuji brát s sebou na takovéto akce nováčky. Je to ideální příležitost „hodit je do vody“. Ale samozřejmě jim při tom „kryjte záda“ nebo jim poraďte pár užitečných triků.

Dobře funguje například následující postup, který mi utkvěl v paměti z rozhovoru, který jsem slyšel s legendárním moderátorem Larry Kingem. Na začátku řekněte s pokorou: „Dnes je to poprvé, co přednáším před tolika lidmi a mám obrovskou trému, buďte se mnou shovívaví.“ Nastavíte tím mozek příjemců sdělení tak, že je pro Vás mnohem snazší zanechat pozitivní dojem. Je to jednoduché využití principu práce s nastavením očekávání, kdy mozek má tendenci vnímat to, na co jeho pozornost nasměrujeme. Pro nováčky je tento trik zcela na místě a pokud pomůže se sebevědomím před důležitou prezentací, proč ho nevyužít. Někdy ale také stačí prosté: „To dáš, věřím Ti.“

Také rozlišuji prezentace práce uvnitř firmy a u zákazníků. Zde je to další situace, kdy se vyplatí mít s klienty partnerské vztahy. V partnerském vztahu totiž i zákazník chápe, že rozvoj Vašeho týmu je i jeho zájmem. Proto nebývá problém se se zákazníkem předem domluvit, proč prezentuje junior. Pokud si na tohle troufnete, je to jeden z nejrychlejších „rozvojových přískoků“ pro Vaše lidi a zároveň rychlá cesta, jak si uvolnit ruce pro jiné činnosti.

Co získáte?

Tím, že přijmete jako fakt, že prezentace vlastní práce neodmyslitelně k úspěchu patří, získáte speciálně ve firemním prostředí potřebný prostor a budete se moci věnovat vedení Vašeho týmu.

Zapojením ostatních výrazně ušetříte energii při prezentaci a její přípravě samotné. V případě pojetí prezentace vlastní práce jako edukace získáte velmi efektivně potřebnou reputaci a výsledný dopad na ostatní Vám bude dodatečnou energetickou odměnou a motivací to příště udělat stejně.

Posílíte vzájemnou důvěru s lidmi v týmu. Vy jim důvěřujete tím, že jim dáte šanci se ukázat, a oni důvěřují Vám, protože vidí, že nezneužíváte výsledky jejich práce pro vlastní prospěch. Vaši lidé navíc porostou rychleji, a tím i Váš prostor pro témata, ve kterých vynikáte.

Ještě mi dobře pomáhá...

Mám velké štěstí, že spolupracuji s velmi šikovnými lidmi a řeším s nim zajímavé situace.

Představte si, že sestavíte poradenský tým pro významného člověka. Část lidí dobře znáte, ale větší část máte v týmu poprvé. Připravujete se na termín, kde máte tento tým poprvé představit. Jeho součástí je také osobní představení každého člena týmu. Hlavou se Vám honí následující dvě věci.

Tou první je, aby to každý z týmu dobře zvládl. Proto připravíte scénář, který s týmem společně vyladíte tak, aby se každý dobře orientoval. Co o sobě bude kdo říkat usadíte jen do základního obsahového a časového rámce. Na této úrovni víc není potřeba. Zde byl můj přínos dotyčnému nulový. Scénář byl perfektně srozumitelný.
 
Ta druhá věc byla ale zajímavější výzvou. V tomto případě se jednalo o tým složený ze špiček ve svých oborech, s jehož vzájemnou souhrou ale dotyčný zatím neměl zkušenosti. Dobře vyhodnotil, že aby tým od začátku performoval, bude silná role leadera opravdu důležitá. Bylo tedy potřeba dát najevo, že tato role je jím pevně uchopená. Zároveň bylo důležité prezentovat vše s pokorou, která patří mezi klíčového hodnoty dotyčného.

Prezentovat před člověkem, jehož časový rozvrh je naplánovaný doslova na minuty, je další výzvou a nedává příliš prostoru pro dlouhé proslovy. Jak jsme to tedy vymysleli, aby vše citlivě zapadlo?

Když byl celý koncept představen a každý z týmu měl svou část za sebou, šéf celého týmu vše uzavřel tím, že položil jednu jedinou otázku: “Co na to, co jsme Vám představili, říkáte, pane prezidente?”. V této jediné větě je vše potřebné. Je tam signál celému týmu, že je vede silná osobnost, která nemá obavu promluvit i před takto vysoce postaveným člověkem a zároveň si s pokorou říci veřejně o zpětnou vazbu.

Dává Vám to smysl?

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.