JAK NA PÍŠÍCÍHO AGRESORA?

Lepší než Tvůj šéf
#21

„...co se řeší?“

Řízení
Odpovědnost
Efektivita

Čtete e-mail a nevěříte vlastním očím. Vidíte nestandardně velké množství lidí v kopii, včetně Vašeho i spousty dalších šéfů, a někdo Vás agresivním tónem v osobní rovině obviní z něčeho, co jste nikdy neřekli, neudělali, nebo překroutí Vaše slova, tak jak jste je nikdy nevyslovili. Celkové vyznění e-mailu Vás staví do pozice někoho, kdo negativně ovlivňuje společný cíl, což je zcela opačné spektrum Vašeho uvažování. Samozřejmě jste zaskočeni, protože takovýto útok nečekáte. Znáte to také? Co se Vám v té chvíli honí hlavou? V takto nepříjemné situaci mi nejlépe funguje následující.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Když se zklidníte, určitě Vás napadne, že nemáte zapotřebí reagovat. Hmm, ale tohle si teď přečetla spousta lidí, a jsem si jistý, že jsou mezi nimi i ti, kterých si vážíte, nebo jsou důležití třeba pro Váš další postup ve firemní hierarchii. Taková zpráva logicky ovlivní jejich pohled na Vás, byť to bude jen zaseté semínko pochyb.

O to ale agresorovi jde. Ví, že děláte dobře svou práci, ale cítí se nějakým způsobem ohrožen. Možná vnímá svou práci ve světle Vašich výsledků ne tak, jak by si představoval, nebo si dělá zálusk na Vaši pozici, ať již současnou nebo budoucí. Je také možné, že Vás pouze vyhodnotil jako zranitelný článek, kde neočekává zásadní odpor. Zvolil si tento způsob jako cestu, jak vykreslit sám sebe v lepším světle, když se mu to nedaří soustavnou kvalitní prací.

Jednání tímto stylem je v extrémním případě typické pro tzv. korporátní psychopaty. Pokud jste tento pojem nikdy neslyšeli, určitě doporučuji pro Vaši orientaci perfektní dokument „Ryba smrdí od hlavy“. Psychologové tvrdí, že s psychopatem se vyjít nedá a doporučují se od něj držet dál. Těžko se mi ale smiřuje s tím, že to často vede k tomu, že firmy opouští kvalitní lidé.

Ve většině případů se ale nejedná o tento extrémní případ, a situace není ztracená.

Jak na to?

Nesouhlasím, že jakmile se v mém okolí objeví agresor, měl bych si tímto způsobem nechat kazit dlouho budovanou reputaci a tím i možnost pracovat na zajímavých tématech, a už vůbec ne opustit práci, která mě baví. S takovým jednáním se budete setkávat bohužel všude, a pokaždé odcházet a doufat, že v nové práci to bude jiné, tedy není udržitelným řešením.

Doporučuji v takových situacích řídit se následujícím:

1/ Určitě slušně reagovat, ale s co nejmenší energetickou investicí. Pokud Vám někdo manipulativně vloží do úst slova, která jste nikdy neřekli, je potřeba se proti tomu ohradit a stručně vyjádřit svůj skutečný záměr.

2/ Zároveň doporučuji dotyčného ve stejné komunikaci požádat, aby se zdržel v budoucnu podobného jednání. Opět  velmi stručně, ale jednoznačně.

3/ Pokud je v seznamu příjemců i Váš společný nadřízený, tak ho rovnou ve své odpovědi požádejte o společný termín i s dotyčným. Ano přede všemi. Pokud v seznamu příjemců Váš šéf není, určitě ho obratem na komunikaci upozorněte a požádejte o podporu. Podpora může být ideálně formou společné schůzky ve třech nebo minimálně radou pro další postup. I podle reakce Vašeho šéfa poznáte, jestli jste v “dobré” společnosti.

4/ Už nereagovat na jakoukoliv další písemnou reakci agresora.

Přijde Vám třetí bod přehnaný? Většina lidí ho neudělá. Osobně ho ale považuji pro zabránění opakování podobných situací jako klíčový. Nebojte se ho proto vyzkoušet. Jedná se přesně o to balancování na hraně, které firmy často dělí od špičkové, dobré nebo špatné pracovní kultury.

Určitě Vás napadne, že nechcete šéfa obtěžovat, má přece spoustu jiné práce, a Vy nechcete plýtvat jeho časem a navíc ukázat, že si nedokážete poradit sám. Přesně s tím ale agresor počítá. Dokonce si pak Vaši pasivitu vykládá jako slabost a příště třeba ještě přitvrdí. Je úplně v pořádku, že šéfům někdy eskalací pomůžete, aby důležité téma zařadili na seznam svých priorit.

Stále často se ale setkávám s reakcí od šéfa: „Vyřeště si to mezi sebou.”. To nepovažuji v popisovaném extrémním případě za správné řešení. Jako minimální intervenci šéfa považuji coaching dotyčného, jako přípravu pro dvoustranný rozhovor s agresorem a iniciaci následné schůzky pro vyhodnocení, jak se rozhovor podařilo zvládnout. Vyžadujte takovéto jednání od svých šéfů. Pomůžete sobě i jim.

Jak jim pomůžete? Prozradím Vám jednu věc, která Vás možná nenapadne. Jsou šéfové, kteří řeší denně opravdu velké množství emočně vypjatých situací. Na něco takového si musí vypracovat odolnost. Věděli jste ale, že i s odolností to lze přehnat? I dobrý šéf, aby takový tlak vydržel, to může dopracovat až tak daleko, že se mu posune citlivost vnímání toho, co považuje za kritické jednání. I z vlastní zkušenosti vím, že se naštěstí jedná o vratný proces. Tohle ale nejspíše nezvládne sám. Proto, když šéfa výše popsaným způsobem upozorníte, že tuhle situaci už musí řešit i on, můžete mu i Vy pomoci se vracet zpět do oblasti „zdravé odolnosti“.

Výše popsané mi fungovalo dobře už jako úplnému juniorovi. Přiznávám, že nakonec mě ale jeden korporátní psychopat donutil směřovat svou energii jinam. I z tohoto setkání jsem si ale odnesl cenné zkušenosti. Takové setkání totiž velmi dobře prověří Váš hodnotový systém a hranice, za které jste ochotni jít.

Co získáte?

Budete moci zůstat v týmu nebo firmě, kde Vás práce baví, a nenecháte se o tento zážitek připravit někým, kdo to má „sám se sebou těžké“.

Ukážete sobě i ostatním, že se dokážete ozvat, a tím je také inspirujete k podobnému odvážnému jednání.

Pomůžete šéfovi si „všimnout“, když něco neběží dobře. Často je to v záplavě jeho povinností opravdu důležitý impuls, a může Vám být za něj dokonce vděčný. Nemá čas číst důkladně vše, co mu přistane v e-mailové schránce. I proto je stručnost ve Vaší odpovědi důležitá.

Je málo pravděpodobné, že se dotyčný s takovými sklony změní. Proto minimálně dosáhnete toho, že si na Vás dá takříkajíc pozor, a příště nejspíš zaútočí na někoho jiného. I zde jste ale odvedli kus práce. Inspirovali jste ostatní a zvýšili jste tím pravděpodobnost, že dotyčný zjistí, že jeho taktika ve Vašem týmu nefunguje, a půjde jinam on. Soudržnost týmu v těchto případech funguje perfektně.

Ještě mi dobře pomáhá...

Mám radost pokaždé, když se mi podaří reagovat stručně, lidsky a s respektem ke všem, včetně agresora. I když on takové jednání nejspíš neocení. Lidskost a ohleduplnost nejsou jeho „řečí“, a proto počítejte s tím, že jí bude vnímat spíše jako agresi z Vaší strany na oplátku. Být slušný vůči ostatním, o to by Vás ale neměl nikdo připravit. Vaše jednání v tomto ohledu totiž ovlivňuje i Vás samotné, a přece nechcete ani podvědomě přebírat takovéto vzorce do svého chování. I to byl pro mě mimochodem jeden z hlavních důvodů, proč jsem dlouho neváhal a prostředí ovládané psychopatem opustil.

Jako šéf vím, že je mou povinností podobné konflikty nenechat rozhořet. Pomáhá mi navíc vědomí, že písemná eskalace je již jen špičkou ledovce, a dotyčný agresor zcela jistě manipuluje s míněním ostatních i v jiných, ne takto transparentních rovinách.

Šéfům také doporučuji soustředit se na poměr mezi tím, kolik procent dané komunikace řeší osobní rovinu a kolik procent obsahu je věcných, s fokusem na společný cíl. Odchylku osobním směrem, nenechávejte nikdy bez reakce. Dáte tak ostatním včas orientaci ve standardech jednání, na kterých Vám v týmu záleží. 

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.