JAK (NE)PROSADIT VLASTNÍ NÁPAD?

Lepší než Tvůj šéf
#19

„...co se řeší?“

Odpovědnost
Leadership
Efektivita

Jste manažerem s jasnou vizí a inovativním nápadem. Protože máte komplexní přehled, nebo informační náskok před ostatními, vymysleli jste něco, co byste si přáli vyzkoušet. Určitě znáte ten vnitřní tlak, kdy si myslíte, že by bylo  nejlepší vše urychlit a prostě začít s realizací. Jak na to, aby vaší myšlenku tým přijal za své tak, jak si ji představujete?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

V této situaci se můžeme všichni snadno najít. Když se ocitneme ve střetu různých názorů, které se liší od našich, nebo dokonce ve střetu více názorů s lidmi v našich týmech, může to být náročné. Určitě jste ale také zažili situace, kdy v rozhovoru cítíte, že názor druhého je minimálně stejně dobrý jako ten Váš, ne-li lepší, že? Pokud Vám jde o to najít to nejlepší řešení a ne jen za každou cenu prosadit svojí myšlenku, je toto přece žádaný stav.
 
Když jdete za svým týmem, Vaše motivace jsou zřejmé. Buď dané téma nechcete realizovat vlastními silami, což byste jako manažeři ani neměli, nebo komplexnost tématu vyžaduje zapojení více lidí. Je tedy minimálně fér, že „luxus” toho, že nebudete muset vše dělat sami, nezískáte bez úsilí. Co se tedy hodí vše zohlednit?

Jak na to?

Špatná zpráva hned na začátek, jako šéf už prostě nemůžete bez dalšího přijít a říct týmu jak má co udělat. S největší pravděpodobností byste takto svůj tým brzy ztratili a s ním nejspíš brzy i svou manažerskou pozici. A stejně tak by to dopadlo při všech dalších pokusech, pokud si neosvojíte některé z následujících postupů. Moje mnohaletá manažerská zkušenost mi potvrzuje, že urychlit celý proces a na základě tlaku dosáhnout svého, se opravdu nevyplácí. Zdánlivě delší cesta k výsledku přináší mnoho benefitů a často je dokonce jediná možná.

Začněme tím, že je důležité, neusilovat o okamžité přesvědčení týmu. Místo toho se ujistěte, že máte jasnou představu o tom, co chcete dosáhnout, a učte se tuto představu srozumitelně prezentovat.

Schopnost jasně a efektivně komunikovat s členy týmu je nezbytná a zahrnuje také schopnost naslouchat. Ale ne naslouchat proto, abyste dokázali odpovědět a obhájit si své řešení, ale naslouchat proto, že jste zvědaví na návrhy ostatních.

Dát lidem z Vašeho týmu dostatečný prostor ke spoluúčasti, se vyplatí. Je relevantní říci, že máte svou představu, jak dané téma řešit, ale že Vás zajímají i další návrhy. I když jste o svém řešení přesvědčeni, vždy se vyplatí podrobit ho kritickému myšlení. Budete tak moci využít různorodé dovednosti a perspektivy vašich kolegů.

Jakmile jste dali prostor ostatním, je relevantní odprezentovat týmu i svůj návrh. Udělejte to stejně, jako byste byli řadovým členem týmu a požádejte o kritickou zpětnou vazbu. Nezapomeňte také vysvětlit proč si myslíte, že je váš nápad lepší než jiné možnosti. Pokud tým vidí jasné výhody, bude více nakloněn Váš návrh podpořit a realizovat.

Zohledněte také možná rizika a problémy, které by mohly nastat a připravte návrhy na jejich řešení. Oslovte je předem, povzbudíte tím tým vyslovit i jejich pochybnosti. Mimo jiné tak také podpoříte důvěru týmu v to, že máte situaci pod kontrolou.

Po celou dobu představení zůstaňte připraveni naslouchat a diskutovat o různých možnostech řešení.

Sice tvrdím, že svůj návrh prezentujete jako řadový člen týmu, nezapomínejte však ani chvíli na to, že jím nejste. Vaše úloha je mnohem širší. Jedině Vy jste zodpovědní za nalezení optimálního řešení a za jeho realizaci. Proto zohledněte skutečnost, že respekt spojený s Vaší rolí může některé členy týmu brzdit v prezentaci kritických připomínek. Povzbuďte je proto ke zpětné vazbě otázkami jako např.: “Napadá Vás něco, co jsem zapomněl zohlednit?“, „Napadá Vás jiné vhodnější řešení?“ nebo „ Máte nad nějakým konkrétním bodem pochybnosti“. Často se také vyplatí vyzvat konkrétně ty, kteří si prezentování vlastního názoru před ostatními neužívají. Právě oni mívají velmi zajímavé a neotřelé nápady.

Jednoznačně tedy platí, že i když se společné hledání řešení s týmem jeví na začátku jako mnohem časově náročnější, pouze tento postup je zárukou dlouhodobého úspěchu při řízení a vedení týmu.

Co získáte?

Zůstanete manažerem a nesklouznete k uvažování specialisty či experta, protože úkolem manažera je realizace svěřených témat prostřednictvím týmu.

Když máte informační náskok a možná i více zkušeností než ostatní, často právě toto může být kámen úrazu. Tým vám může pomoci zabránit provozní slepotě.

Získáte řešení, za kterým stojí i Váš tým a dokáže je obhájit. Toto je speciálně důležité např. u lidí v kontaktu se zákazníky, kteří výhody zvoleného řešení musí perfektně  a bez zaváhání prezentovat dále.

Postupem času získáte cit pro dobu, která je potřebná pro realizaci „Vašich nápadů“. Budete to pak lépe zohledňovat při plánování a Váš vnitřní tlak z toho, že je nejdříve potřeba vše s týmem vydiskutovat, časem úplně zmizí. Když tým aktivně přispívá k řešení, cítí se lidé v něm užiteční a zapojení. To vede k větší spokojenosti a motivaci. Když lidé v týmu cítí, že jejich názory jsou slyšeny a respektovány, jsou ochotni Vás podpořit i při dalších výzvách.

Ještě mi dobře pomáhá...

Vedle hledání samotného řešení, mi jednoznačně pomáhá zohlednit přímo v diskusi, jeho dopad na lidi z týmu, v průběhu realizace. Zvýší se jejich pracovní zatížení? Budou si muset osvojit nějakou novou dovednost? Ovlivním tím již domluvené priority? Tato témata se často v zápalu diskuse nad nejlepším řešením zapomínají a jako šéf je v žádném případě nemůžete nechat nedořešené.

Je také možné, že se Vám i přes všechnu snahu nepodaří všechny získat pro svůj návrh, ani získat od týmu návrh lepší. Pokud je pak opravdu potřeba například kvůli časovému tlaku realizovat Vaší konkrétní představu, myslete na to, že možností kdy to bude “po Vašem”, máte jen omezený počet. Takováto řešení, bez ohledu na jejich konečnou kvalitu, Vaší reputaci dobrého šéfa v očích týmu „opotřebovávají“.  

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.