PROČ SE HODÍ,
KDYŽ TÝM CHÁPE ŠÉFA?

Lepší než Tvůj šéf
#15

„...co se řeší?“

Radost
Fokus
Seberozvoj

Ve své kariéře, jsem se nikdy nesetkal s tím, že bych se nemohl naučit něco nového, ale vždy vždy jsem bojoval jen s tím, kolik věcí si myslím, že musím právě zvládnout. Připadá Vám to povědomé? U velmi výkonných lidí, s kterými nyní jako mentor spolupracuji, je to velmi podobné. Také máte pocit, že Váš kalendář řídí jiní a ne Vy sami?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Jak jste se stali manažery? Pravděpodobně proto, že jste byli úspěšní, úspěšnější než ostatní. Proto se Vám dostalo možnosti převzít větší odpovědnost. Co sebou tato příležitost ale nese, pokud budete i nadále úspěšní?

Každý šéf je rád, když má v týmu schopného člověka, a tak se na Vás i Váš šéf logicky bude obracet s větším a větším množstvím výzev a úkolů. Za kým jiným by měl jít? Tím budete konfrontováni s větším množstvím příležitostí, kterým se můžete/musíte/chcete věnovat. A nedej bože, když budou všechny zajímavé.

To, v čem jste byli úspěšní a v čem jste vynikali, se najednou začne ztrácet, protože Vaše energie a pozornost se začne tříštit mezi mnoho témat.

Aby jste zabránili roztočení spirály, která vás vymačká, je načase osvojit si nové dovednosti, nebo je posunout na další úroveň. Jste přece právě také na vyšší úrovni firemní hierarchie a toto k tomu patří.

Jak na to?

K úspěchu nikdy nevede dlouhodobě to, že děláte stále více a více ve stejném čase. Asi sami cítíte, že tohle se někde musí zadrhnout. Klíčem není dělat neustále více věcí, ale dělat ty správné věci. Ale jak poznám, co je správné?

Zkuste si na začátek položit jen otázku: Co je pro Vás důležité teď? A pokud nemáte hned odpověď – mimochodem, to je zcela běžné – můžete si pomoci otázkami: Kdo jsou nejdůležitější lidé ve Vašem životě? Kdo jsou nejdůležitější zákazníci a co je pro ně důležité?

A že je toho stále hodně? Pomožte si vizualizací a časovou osu. Nebo si den rozdělte na více částí. Trochu inspirace k tomu najdete v mém předchozím tipu.

Nabízí se také otázka, jak nesklouznout k tomu, že se budete neustále snažit vyhovět jen všem ostatním? Pomoci s tím, že neztratíte sami sebe, může otázka: Co umím lépe než ostatní a čím můžu být nejužitečnější?

S rostoucím tlakem také pomůže naučit se důsledně praktikovat rutinu, že za každé nové téma se musíte jednoho jiného vzdát. Jinými slovy, položit si otázku: Čemu musím říci ne, abych mohl tomuto říci ano?.

S tím samozřejmě přichází potřeba posunout na novou úroveň dovednost, jak říkat „NE“. Chápu, že Vás hned napadne otázka, jak překonat strach z možných důsledků. Nikdo si nepřeje získat pověst, že neustále jen odmítá nové úkoly nebo výzvy. Mistrovství v komunikaci je samostatná kapitola, ale riziko výrazně snížíte tím, že si budete vést seznam věcí, které jste odmítli a budete ho pravidelně vyhodnocovat.

Dosud jsme se věnovali optimalizaci sebe sama. Jako manažer však máte více možností. Máte přece tým. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je důležité, aby každý jeho člen chápal Vaše úkoly a odpovědnosti?

Jak často vysvětlujete členům týmu, jaké jsou Vaše odpovědnosti? Běžně se setkávám s tím, že na mě manažer kouká a diví se, proč by to měl dělat. Když lidé ve Vašem týmu budou vědět, co řešíte, je pravděpodobné, že se najde někdo, kdo je motivovaný Vám pomoci. Možná proto, že jednou chce pracovat na obdobné pozici jako Vy a chce se učit, nebo prostě proto, že Vám chce pomoci kvůli Vám samotným. Usnadněte jim to. A když nikdo nepřijde, s vysvětlením kontextu Vašich zodpovědností se o pomoc žádá mnohem lépe.

A ještě jedna z výhod manažerského řemesla. Svůj tým určitě cíleně budujete tak, že v něm máte i lepší lidi, než jste sami a jistě víte v čem ;-). Kdo se tedy na téma, které se chytáte odmítnout, hodí lépe než Vy? Tak mu dejte šanci.

Co získáte?

Budete přispívat Vašimi nejlepšími dovednostmi a Vaše výsledky jistě převýší případný negativní dojem z toho, že občas něco odmítnete.

Také se budete cítit lépe, protože budete dělat to, v čem jste dobří a co Vás naplňuje a dává energii.

S novými úkoly umožníte růst sobě i Vašemu týmu.

Nebudete ten, který působí, že je neustále ve stresu.

Reputace, že nejste někdo, kdo je vždy k dispozici a lze na něj nahrnout cokoliv, se také hodí.

Výrazně zvýšíte šance, že zůstanete dlouhodobě úspěšní a Vaše slovo i odmítnutí, bude mít stále větší Váhu.

Ještě mi dobře pomáhá...

Dokážete v pátek prostě jen vypnout a neřešit nedokončený problém? S jakými pocity odcházíte na víkend, když víte, že Vás v pondělí čeká náročný report šéfovi a stále nemáte všechny podklady od poloviny týmu?

Jak se ten pocit změní, když nečekaně dostane od někoho zprávu se shrnutím týdne, s vyzdvižením úspěchů a případně doplěním něčeho, co se Vám bude v pondělí hodit. Jak to změní Váš víkend? Tak přesně to mám na mysli. Proto jsou důležité páteční statusreporty zdůrazňující také to, co se podařilo. Pomáhám proto manažerům s orientací otázkou: Co potřebuje vědět Váš šéf v pátek, aby měl lepší víkend?

Ze stejného důvodu, jsem každý pátek i já psal e-mail všem zaměstnancům, s tím co se v týdnu povedlo a co mi udělalo radost. Sám jsem si tím udělal radost, protože jsem se na chvíli zastavil a uvedomil si v návalu práce i to dobré. A hlavně, Ti nejlepší z mých manažerů se přidali a sami mi začali posílat návrhy na dobré zprávy ke sdílení před víkendem. A mimochodem, často mi tím pomohli si všimnout jejich kvalitní práce.

Jak to děláte v pátek Vy? Držím palce a kdyby něco, zavolejte. Rád Vám s tím pomůžu.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.