JAK ZAUJMOUT PŘI REPORTINGU?

Lepší než Tvůj šéf
#10

„...co se řeší?“

Řízení
Psychologie
Strategie

Reportujete pravidelně výsledky svému šéfovi a/nebo reportují zaměstnanci nebo manažeři Vám? Online data jsou jedna věc, ale pravidelné setkání nad reporty, to je úplně jiný rituál. Reporting je velmi komplexní téma, kde lze spoustu energie získat, ale také mnoho času ztratit. Pojďme si společně projít některé užitečné tipy, které se hodí znát.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Report může být jen několik stránek s grafy a tabulkami nebo může být i mnohem více.

Z procesního pohledu lze nad reportingem uvažovat jako nad flow začínající zajištěním potřebných vstupů, přes jejich vhodnou vizualizaci, analýzu, až po finální definici akční kroků.

Z pohledu příjemce informací, se vyplatí také zamyšlení nad vhodnou úrovní detailu informací.

Z pohledu samotné prezentace reportu se mi pak osvědčilo uvažovat nad ním už ne čistě procesně, ale jako nad stavbou příběhu. Tzn. že máme nějakou výchozí situaci, ta vyplývá z určité historie, zcela jistě v příběhu reagujeme na výzvy, pro které definujeme řešení a daná řešení pak sledujeme a opakovaně vyhodnocujeme.

A jako v každém dobrém příběhu, pak ze získaných zkušeností vyplývají ponaučení, zkušenosti, které použijeme pro zpřesňování výhledů nebo při výběru vhodných opatření.

Jak na to?

Reporting ve firmě neprobíhá jen mezi podřízeným a nadřízeným. Když prezentujete zaměstnancům výsledky hospodaření, jedná se také o formu reportu. Reporting je také, když reportujete např. investorům.

Na úplném začátku přípravy, se tedy vyplatí zamyslet se nad následujícím. Kdo je příjemcem sdělení, jaká je jeho motivace poslouchat Vás a jakou úroveň detailu informací volit, tak abyste dosáhli svého cíle.

Velmi se mi osvědčilo nevynechat při přípravě úvahu nad typologií příjemce zprávy. To je samo o sobě komplexní téma, ale možná pro jednoduchost stačí zvážit, jestli proti Vám sedí někdo, kdo má rád detaily, technická data nebo je to spíše stratég či vizionář. To pomůže zapracovat do reportu mimo jiné i odpovědi na jeho otázky dříve, než zazní a tím získáte plusové body.

A jaký je tedy Váš cíl? Chcete jen ukázat že děláte svou práci dobře nebo využijete situaci, abyste pro sebe nebo tým něco získali?
V každém případě nabízí dobře vystavěný report jedinečnou možnost také o něco požádat. Musí to být ale ve správnou chvíli.

A jak jí poznáte? Jako pomůcka může posloužit např. využití principu reciprocity. Odprezentujte nejdříve, co jste vše už pro výsledky udělali, co plánujete udělat a až nyní...co potřebujete. Takže nejdříve dáváte a až když/pokud je to pozitivně přijato, máte větší šanci i něco získat.

Na vaší straně pak stojí i fakt, že cíl Vašeho snažení je shodný s cílem příjemce reportu. Takže si neváhejte říct o podporu, která Vám na Vaší společné cestě pomůže.

Co získáte?

Popsané body zvýší pravděpodobnost dosažení Vašich cílů.

Dokonce pak může být takové setkání i velmi příjemné, i když plán třeba ne zcela plníte.

Pokud si získáte důvěru a podaří se Vám nadřízeného vtáhnout do řešení prezentovaných výzev, jednoznačně to usnadní Vaše další snažení.

Je také možné, že se od něj něco nového dozvíte nebo naučíte.

A pokud to nedopadne tako “růžově”, jsem si jistý tím, že minimálně vyniknete mezi ostatními, kteří na tom nebudou s plněním plánu o moc lépe než Vy. Počítá se i ocenění, i když možná jen na podvědomé úrovni, že na tom Vašem reportu v porovnání s ostatními “něco” bylo.

Ještě mi dobře pomáhá...

Pomáhá mi pravidlo, že se vždy vyplatí znát i něco z toho, co umí protistrana. Co mám konkrétně na mysli? Např. to, že dobrý obchodník, vědět něco o tom, jak uvažuje nákupčího a naopak.

A ještě jeden konkrétní tip, pokud jste příjemcem reportingu v roli nadřízeného. Otázku na prognózu pro následující měsíc formulujte takto: „Jaké číslo tam chceš mít příští měsíc?“ a chtějte stejnou formu odpovědi. Osobní vazba na takto formulovaný závazek bude u podřízeného větší a pravděpodobnost splnění cíle tím zvýšíte.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.